Lyžování v Krkonoších a v Alpách: plusy a minusy

Podle statistik cestovních kanceláří dlouhodobě vzrůstá počet českých turistů, kteří za lyžováním nebo snowboardingem vyrážejí za jižní hranici naší vlasti. K tomuto fenoménu dopomohl vstup ČR do schengenského systému a odpadnutí zdlouhavých pasových kontrol, příznivější kurz koruny k euru a lepší mobilita obyvatel ČR. Navzdory tomu Krkonoše hlásí rekordy v návštěvnosti lyžařských areálů. Jak je to možné?

Kvalita sjezdovek

Reklama

Co se týče délky, vybavení, profilu i provázanosti sjezdovek jsou Alpy s Krkonošemi takřka nesrovnatelné. Vyznavači sjezdového lyžování i snowboardisté oceňují zejména upravené povrchy, o které je v alpských střediscích pečováno 3 x denně, zatímco ve většině krkonošských areálů pouze jednou, v případě večerního lyžování dvakrát. Krkonoše mají, i přes viditelnou snahu, stále co dohánět.
Na druhou stranu příznivci bílé stopy by se měli orientovat spíše na severovýchod Čech, neboť v Alpách je nabídka běžeckých tratí podprůměrná. Důvodem je specifický profil alpského masivu, relativně drsné klimatické podmínky a s tím spojená náročná údržba tratí.

Poloha a cena

Plusem Krkonoš je relativní blízkost a tím pádem nižší cena za cestovní výlohy. Celková bilance výletu však nezahrnuje pouze projeté palivo a čas strávený v autě. Při cestě do Alp musí cestovatel navíc počítat i s mýtem, s dálničními známkami, popřípadě s občerstvením během transportu. Další nutnou investicí je pojištění do Alp pro všechny účastníky, tzv. připojištění na cesty do zahraničí.
Samo sjednání pojištění kvůli dovolené v zahraničí může být časově náročné, zvlášť pokud nevyužíváte alternativní možnosti pojištění. Takovou možností může být cestovní pojištění k platební kartě, které poskytují snad již všechny peněžní ústavy v ČR, nebo sjednání pojištění online – například na AllianzDirect.cz.

Shrnutí

Pokud vlastníte spolehlivý automobil, jste dobrý řidič, nevadí vám dlouhé přesuny a potrpíte si na bezvadně upravené sjezdovky, vyberte Alpy, kde budete nadmíru spokojeni. Pokud je váš výlet nebo dovolená kratší, máte malé děti kňourající již po deseti minutách jízdy, nebo holdujete běžkám, Krkonoše vám mohou nabídnout dostatečné zázemí za rozumnou cenu.
Do plusů i minusů českého i alpského lyžování však musíme zařadit ještě jeden iracionální faktor – nostalgii. Všechna finanční, časová i kvalitativní srovnání mohou být naprosto irelevantní, pokud máte rádi tu či onu lokalitu, sjezdovku či ten nezapomenutelný výhled do kraje. Proto by se měl člověk vydávat tam, kde se zkrátka cítí dobře a neřídit se pouze cenou ubytování nebo počtem kilometrů sjezdovek.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama