Nezapomeňte na povinné zimní pneumatiky. Dopravní nehoda na letních vám může sní

Od 1. listopadu opět platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Kromě pokuty hrozí motoristům i krácení případného pojistného plnění, pokud se stanou viníky dopravní nehody. Pojišťovny totiž nemají velké pochopení pro řidiče, kteří v zimě havarují kvůli špatnému obutí. Kvalitní zimní pneumatika přitom podle odborníka nemusí být nutně drahá.

Již třetím rokem platí povinnost mít v období od 1. listopadu do 31. března na vozidle obuté zimní pneumatiky. Jejich použití je ve zmíněném období nezbytné, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy či alespoň lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takový stav předpokládat. Zákonodárce zde přenáší více odpovědnosti na motoristy a použití zimních pneumatik nechává na jejich úsudku.

Reklama

Kdy a proč přezouvat na zimu?
Interpretace ustanovení o použití zimních pneumatik tedy představuje určitý kompromis. Prakticky vzato je ale optimální na období od listopadu do konce března přezouvat automaticky bez ohledu na znění zákona. „Pomineme-li ustanovení v zákoně, mělo by se na zimní pneumatiky přezout nejpozději, když klesne teplota dlouhodobě pod 7 stupňů Celsia,“ doporučuje Jakub Pyšný z e-shopu Kupuj-Pneu.cz. „Pod touto hranicí totiž ztrácí letní pneumatiky dokonalou přilnavost k vozovce, a prodlužuje se tak brzdná dráha,“ dodává Pyšný.

Pokuta od policie i krácení pojistného plnění ze strany pojišťovny
Pokud řidiči v daném období poruší povinnost použít zimní pneumatiky, může jim policie na místě uložit pokutu do dvou tisíc korun. To však není jediná sankce, která může řidiče postihnout. V případě autonehody může být pojištěnému kráceno pojistné plnění. „Jestliže se prokáže, že škoda vznikla kvůli nesprávným pneumatikám, může pojišťovna snížit pojistné plnění z havarijního pojištění řádově o několik desítek procent,“ varuje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na českém trhu. „Co se týče škod hrazených z povinného ručení, zde je poškozený samozřejmě odškodněn v plné výši, ale pokud pojišťovna zjistí, že letní pneumatiky jsou příčinou dopravní nehody, může po viníkovi část uhrazené škody vymáhat,“ doplňuje Tacl.

Za kolik se dá pořídit kvalitní pneumatika?

Kvalitní obutí automobilu tedy nejen zvýší vaši bezpečnost, ale může vám ušetřit i nezanedbatelné částky na kráceném pojistném plnění. Přitom dobrá pneumatika nemusí být příliš drahá a už jen kvůli bezpečnosti by měl každý zodpovědný řidič pečlivě vybírat. „O kvalitě zimních pneumatik nevypovídá pouze jeden faktor. Opravdu spolehlivým vodítkem jsou proto jedině nezávislé odborné testy, například německé ADAC. Dobrou zimní pneumatiku v nejprodávanějším rozměru 195/65 R15 je možné pořídit od 1 200 Kč výše,“ poznamenává Pyšný.

Zdroj:

800×600

LESENSKY.CZ

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Times New Roman“,“serif“;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama