Podzimní výlovy rybníků 2013

Tak jako sníh a mráz patří k zimě, tak vypouštění rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek. Zažijte atmosféru výlovu na vlastní kůži – portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst po celé České republice, které se letos výlovy odehrají.

Výlovy probíhají časně zrána, zpravidla okolo sedmé hodiny. Desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách za ranních mlh roztáhnou sítě a vydají se do studeného bahna, aby později naplnili kádě na břehu tunami ryb. Zájemci z řad diváků si potom rybu mohou odnést domů již vykuchanou nebo i živou.
Hlavním centrem výlovů jsou tradičně jižní Čechy, zejména Třeboňsko, kde před půl tisíciletím Jakub Krčín přetvořil rozlehlé bažiny na stovky rybníků, ve kterých se od té doby chovají ryby. Každý rok jich rybáři vyloví stovky tun.

Reklama

V roce 2013 opět vydá své bohatství největší český rybník Rožmberk. Slavnostní výlov Rybářství Třeboň s doprovodným programem se zde uskuteční již v pátek 11. října, a bude pokračovat až do neděle 13. října. Dalším jihočeským rybníkem, na kterém bude probíhat výlov, je 14. října rybník Blatec Rybářství Hluboká, nedaleko obce Dívčice. V úterý 15. října bude Rybářství Třeboň lovit rybník Špačkov u Staňkova. Na třetí největší český rybník – Horusický u Veselí nad Lužnicí, přijde řada od pondělí 21. do čtvrtka 24. října. Výlov Spolského rybníka bude probíhat od středy 23. do čtvrtka 24. října. Velkou událostí bude 28. října výlov rybníka Bezdrev, který je spojen s Jihočeskými rybářskými slavnostmi Rybářství Hluboká.

V listopadu se můžete zúčastnit výlovu rybníka Dvořiště u Lomnice nad Lužnicí, který bude probíhat od úterý 29. října do pátku 1. listopadu. Rybářství Třeboň bude v listopadu lovit také rybník Bošilecký, který patří již tradičně mezi nejúrodnější. Od pondělí 18. do úterý 19. listopadu bude plody své práce sklízet Rybářství Hluboká, a to na rybníku Vlhlavský. Posledním loveným jihočeským rybníkem bude Opatovický v Domaníně Rybářství Třeboň, kde bude výlov probíhat od 18. do 21. listopadu. Právě Rybářství Třeboň nabízí během výlovů také možnost uspořádání exkurze s odborným výkladem profesionálního rybáře.

Ačkoli je rybníkářství nejproslulejší na jihu Čech, množství výlovů bude samozřejmě probíhat i v dalších koutech České republiky. Jednou z tradičních akcí je výlov rybníka Olšovec u Jedovnic v Moravském krasu, který se letos koná o prodlouženém víkendu 26. až 28. října. Součástí výlovu je i oblíbený jarmark. Hradecký rybník v Tovačově se bude letos lovit 19. a 20. října. Při výlovu Hradeckého rybníka se budou konat různé akce pro veřejnost, z Kojetína budou do Tovačova vypraveny zvláštní vlaky. Slavnostní výlov rybníka Vrkoče v Ivani nedaleko Lednicko-valtickém areálu připadne letos na 26. až 28. října. Nebude zde chybět již tradiční expozice živých sladkovodních ryb. Výlov Bohdanečského rybníka na Pardubicku patří také k tradičním podzimním akcím. Letošní ročník se uskuteční 27. a 28. října. V Žíšově na Kutnohorsku se uskuteční tradiční výlov Panského rybníka 9. listopadu.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama