Vinobraní na Grébovce se blíží, park je kompletně obnoven

Radnice Prahy 2 dokončuje přípravy na letošní 7. ročník Vinobraní na Grébovce, které se koná v pátek 27. a v sobotu 28. září 2013.

Podle starostky městské části Praha 2 Mgr. Jany Černochové se zatím žádné komplikace neobjevily: „Snažíme se být k čerstvě zrekonstruovanému parku šetrní. Vše je naplánováno tak, aby ho ani tisíce návštěvníků nemohly poničit.“

Náměstí Míru zaplní milovníci vína 27. září, Havlíčkovy sady zvané Grébovka o den později. Vstup je zdarma. Vinaři a milovníci vína sice zaplní prostor před kostelem sv. Ludmily už v pátek odpoledne, hlavní část programu letošního vinobraní je však naplánována na sobotu. V Grébovce vystoupí například Pavel Dobeš, Kamil Střihavka nebo skupina Progres. Pro návštěvníky bude vinobraní zajímavé i proto, že se Grébovka po dlouhých letech rekonstrukce konečně ukáže v plné kráse.

Opravy trvaly 15 let

Rozsáhlá revitalizace parku trvala 15 let. Pracovalo se ale také na opravě vinohradu a Viničního altánu. Cílem bylo, aby se Grébovka vrátila do podoby z konce 19. století: „Během 20. století areál parku chátral, v roce 1999 jsme jej od magistrátu převzali v dezolátním stavu. Trvali jsme na historické věrnosti, opravovalo se i podle archivních fotografií,“ líčí starostka.
Při vstupu z vinohradské strany z Rybalkovy ulice teď návštěvníci parku najdou nové dětské hřiště, kavárnu, vodní jezírko s vodopádem nebo posilovnu. Opravy se dočkala i unikátní umělá jeskyně Grotta, kterou měl původní majitel parku Moritz Gröbe nejraději. Při vinobraní bude už tradičně nejvíce lákat Viniční altán, z něhož je krásný výhled na Prahu.

Úspěšná vinice získává ceny

V Havlíčkových sadech také několik let funguje vinice, jejíž produkty letos získaly zlatou medaili v Národní soutěži vín. Na letošní ročník vinobraní nechává její správce Pavel Bulánek připravit 2000 litrů burčáku, na který spotřebuje 2,5 tuny hroznů – tedy celou pětinu očekávané sklizně. Pouze burčák z Grébovky by ale Pražanům nestačil, do hlavního města tak dorazí i posily z Moravy. Očekává se, že se populárního nápoje prodá více než 20 tisíc litrů.

Jedno z největších pražských vinobraní bude letos kromě vína, burčáku a zcela zrenovovaného parku oslavovat i spisovatele Aloise Jiráska. Jeho Staré pověsti české tu budou připomínat divadelní hry, soutěže pro děti, ale i speciální akce: „Každému, kdo se jmenuje Alois nebo má příjmení Jirásek, věnujeme sklenku burčáku zdarma,“ upřesňuje starostka Prahy 2 Mgr. Jana Černochová. Výzva má velký ohlas na sociálních sítích, kde radnice po nositelích slavného jména pátrá.

Zajímavosti o Havlíčkových sadech

•    jako soukromý park je začal v roce 1871 budovat stavební podnikatel Moritz Gröbe
•    v roce 1964 byly vyhlášeny kulturní památkou
•    městská část Praha 2 se sadů ujala v roce 1999
•    na vinici v Havlíčkových sadech se pěstuje osm odrůd vinné révy (tradiční: Müller Thurgau, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Modrý Portugal, Rulandské modré; novodobé: Dornfelder, Hibernal, Neronet)
•    v celém parku roste víc než 120 druhů dřevin

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama