Ovocnářská výstava v Křížově vile v Žatci

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci se rozhodlo navázat na více jak sto let starou tradici ovocnářských výstav v Křížově vile v Žatci, kdy stavitel této vily městský lékař Ambrož Wolfram pořádal na zahradě svého domu výstavu všech dostupných odrůd jabloní a hrušní. Zároveň nám jde i o připomenutí kdysi slavné ovocnářské tradice nejen Žatecka, ale i širšího regionu severozápadních Čech.

Reklama

První ročník Ovocnářské výstavy v Křížově vile proběhne na zahradě objektu ve dnech 27. a 28. září 2013 od 10.00 do 17.00 hodin a představí různé (běžné i ty méně známé) odrůdy jablek, hrušek, švestek. Návštěvníci výstavy vyberou jablko (v rámci soutěže O nejkrásnější jablko), které se jim bude zdát nejkrásnější a jeho pěstitel bude odměněn hodnotnou cenou, kterou do soutěže věnoval Český porcelán, a.s. Dubí (oceněno bude první, druhé a třetí místo).

Součástí prezentace bude v pátek 27. září 2013 od 13.00 hod. blok přednášek, které Vás seznámí s dnešním stavem ovocnářství v severozápadních Čechách, funkcí ovocných sadů v krajině, pěstování ovoce na Poddžbánsku, méně známými odrůdami hrušní a jabloní a dalšími zajímavými tématy. Nebude chybět ani degustace moštů a cideru (tj. nízkoalkoholického nápoje vyráběného z jablek a hrušek, populárního především ve Skotsku a Francii).   

V případě zájmu se Ovocnářské výstavy v Křížově vile nemusíte zúčastnit jen jako návštěvníci, ale též jako vystavovatelé. Rádi do výstavy zařadíme výsledky Vašeho ovocnářského snažení, ať už se jedná o jablka (se samozřejmou možností výhry v rámci soutěže), hrušky či švestky. V tomto případě prosím noste Vaše ovoce (stačí 4-5 ks od jedné odrůdy) ve dnech 22. září až 26. září do Křížovy vily, kde si je převezmou nadšení pracovníci.  

Jablka a hrušky a také výrobky z nich (mošty, křížaly, pálenky, ale také koláče, řezy atd.) si můžete během výstavy i zakoupit!  

Vstupné na Ovocnářskou výstavu v Křížově vile se bude řídit platným ceníkem

– dospělí: 30,- Kč, snížené (děti nad 6 let, důchodci, studenti): 20,- Kč, děti do 6 let zdarma – a jeho součástí je i prohlídka Křížovy vily, kde bude probíhat v tuto dobu výstava obrazů Dana Richtera, který ve svém díle často zpodobňuje právě České středohoří, tedy slavnou ovocnářskou oblast

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama