Výstava 70 let tavené skleněné plastiky

Město Železný Brod, ve spolupráci s historikem skla Antonínem Langhamerem, připravilo rozsáhlou výstavu, která připomene 70 let od novodobého vzniku tavené skleněné plastiky.

Málokdo si plně uvědomuje, že technologie taveného skla ve formě byla v novodobých dějinách objevena právě v Železném Brodě a to díky experimentům prof. Jaroslava Brychty. Zásluhou Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, kteří na jeho práci bezprostředně navázali, se postupně proměnila ve zcela samostatný výtvarný žánr. Tavená skleněná plastika se ve světě výtvarného umění stala fenoménem – dnes se touto specifickou uměleckou technologií zabývají stovky sklářských výtvarníků…

Reklama

Výstava je rozdělená do dvou částí – první se nachází v Městské galerii Vlastimila Rady (budova radnice) a druhá ve Sklářském muzeu na Poříčí (firma Detesk). V Městské galerii Vlastimila Rady budou vystavené první pokusy profesora Brychty s přetavovaným sklem, nejstarší skleněné plastiky a reliéfy. Galerijní prostor bude doplněn také několika plastikami současných autorů. Pořadatelé výstavy vyzvali k účasti na výstavě výtvarníky, kteří zahájili cestu za sklem na železnobrodské sklářské škole jako studenti, anebo na ní působí jako profesoři.

V části věnované současnosti (Sklářské muzeum na Poříčí) se svými díly představí řada dalších autorů – například Jan Exnar, Stanislava Grebeníčková, Milan Handl, Ivana Houserová, Martin Hlubuček, Marta Havlíčková, Tomáš Košťál, Zuzana Kynčlová, Vladimíra Klumparová, Zdeňka Laštovičková, Zdeněk Lhotský, Petr Mandl, Ladislav Oliva st. a Ladislav Oliva ml., Rony Plesl, Oldřich Plíva, Vladimír Procházka, Anna Polanská, Jaromír Rybák, Gizela Šabóková, Markéta Šílená, Ivana Šrámková, Pavel Trnka, Aleš Vašíček a další. V obou expozicích budou zastoupena rovněž díla Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.

Železný Brod se stává městem tavené skleněné plastiky – připočítáme-li totiž k této výstavě také expozici skleněné plastiky v železnobrodském městském muzeu a dále „Prostor pro sklo“ Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského (pro veřejnost zpřístupněný v průběhu 7. ročníku slavností sklářského řemesla) – bude si možné prohlédnout více než 100 skleněných objektů! Po dobu pěti týdnů mají obdivovatelé uměleckého skla příležitost shlédnout pravděpodobně v Evropě největší soubor skleněných plastik zhotovených technologií taveného skla ve formě.

Hlavními pořadateli výstavy jsou Město Železný Brod, Městské muzeum v Železném Brodě a firma Detesk. Výstava 70 let tavené skleněné plastiky se koná pod záštitou Ing. Evy Bartoňové, náměstkyně Ministerstva školství a tělovýchovy ČR a starosty města André Jakubičky.
Výstavu k 70. výročí tavené skleněné plastiky je možné navštívit od 23. srpna do 29. září 2013. Městská galerie Vlastimila Rady, út–ne, 10–12 a 13–16 hodin. Sklářské muzeum na Poříčí (firma Detesk) út–ne, 10–12 a 13–17 hodin.

Aktuální informace k výstavě a 7. ročníku městské sklářské slavnosti sledujte na webu www.sklenenemestecko.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama