Tradiční vinařství na Moravě – nové vydání publikace

Regionální muzeum v Mikulově rozšířilo svou nabídku publikací druhým, upraveným vydáním „Tradičního vinařství na Moravě“. Drobná brožura je zajímavá jak obsahem, tak i formou zpracování.

Jižní Morava a vinná réva je věčným tématem; vždyť co by byla jižní Morava bez vína. Vinná réva byla s lidmi žijícími ve zdejším kraji vždy spjata, víno sem zkrátka patří. Je to nejen současnost jižní Moravy, ale také tradice a historie. Vinařství se dotklo veškerých oblastí života zdejších obyvatel. Mělo vliv na vývoj jeho životních a pracovních podmínek, odrazilo se v jeho odborné, kulturní a společenské úrovni i v jeho zvycích a obyčejích, zasáhlo do místní architektury, ovlivnilo a formovalo tvářnost zdejší krajiny.

Reklama

Publikace se pokouší alespoň stručně přiblížit některé z těchto aspektů a zároveň popsat práci vinaře ve vinici i ve sklepě i vše co, se k ní pojí. Všímá si vinařství od jeho prvopočátků a podrobněji přibližuje historický úsek od 16. do 19. století. Text se snaží vysvětlit a ukázat poměry a souvislosti často již dávno zapomenuté, které mohou být pro moderního člověka nejen zajímavé, ale mnohdy i překvapivé a často inspirující.

„Tradiční vinařství na Moravě“ je psané formou poznámek v ilustrovaném deníku.
Autorem textu je Pavel Pokorný z mikulovského muzea a půvabný vzhled školního sešitu se spoustou názorných obrázků publikaci dodal známý brněnský výtvarník Rostislav Pospíšil.
Nezaměnitelné ilustrace autora, jehož práce jsou zastoupeny i ve sbírkách Metropolitního muzea v New Yorku či se s nimi setkáte v brněnském Divadle Husa na provázku, tak jsou bonusem pro čtenáře, jenž se rozhodne seznámit s horenským právem, zjistit, jak chutná zelený cinyfál a černý šryk či jaká bude úroda, když je „rozpúščka na Vincencína“…

Publikaci lze zakoupit v Regionálním muzeu Mikulov nebo objednat zde

 (rmm)

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama