Objevte život pod městem Plzní

Zveme vás na prohlídku labyrintu chodeb, sklepů a studní, který vede pod celým historickým jádrem města Plzně.

Svým rozsahem 17,5 km chodeb se Plzeňské historické podzemí řadí k největším historickým podzemním systémům České republice. Poznejte život pod městem a odhalte tajemství autentických nálezů a zákoutí, které podzemí skrývá. 

Reklama

Podzemní prostory v Plzni byly budovány s výstavbou prvních měšťanských domů ihned po založení města, tedy od konce 13. století. Tyto sklepy původně sloužily k uchovávání potravin a také k výrobě piva. Právo sladovat, vařit a čepovat pivo obdrželo od krále Václava II. při vzniku města na 250 plzeňských měšťanů. Právo bylo dědičné a vztahovalo se vždy k měšťanovu domu. Ve sklepech pod měšťanskými domy pak pivo kvasilo, zrálo a skladovalo se.

Postupem času byly podzemní prostory pod Plzní rozšiřovány a prohlubovány a někde vznikly až tři patra vzájemně propojených sklepů. Během prohlídky Plzeňského historického podzemí projdete 800m sklepního labyrintu a dostanete se až 12 metrů pod zem.

Díky archeologickým nálezům z podzemních chodeb, studní a jímek, se během prohlídky také seznámíte s každodenním životem středověkých obyvatel města Plzně. Poznáte, jak se stravovali či jaké nádobí k přípravě a podávání jídla používali nebo jakými řemesly se živili. Návštěvníci starší 18 let navíc k prohlídce obdrží poukaz na ochutnávku pivního speciálu Master.

Prohlídky Plzeňského historického podzemí probíhají kromě ledna každý den. Aktuální časy prohlídek zjistíte na webových stránkách nebo níže uvedených telefonních číslech.

Vstup do Plzeňského historického podzemí najdete v budově Pivovarského muzea v Plzni na adrese Veleslavínova 6.

Pivovarské muzeum v Plzni co se týče pojetí i šíře expozice údajně nemá ve světě konkurenci. Nachází se v unikátně zachovaném právovárečném domě z 15. století a vlastní na šedesát tisíc exponátů vztahujících se k pivu. Poznáte zde tajemství výroby piva, jeho způsobu podávání a pití od starověku až do současnosti a prohlédnete si prostory, které v historii sloužily k výrobě piva  – pozdně gotickou sladovnu, hvozd, lednici, valečku, spilku či ležácké sklepy. I zde se, pokud vám již bylo 18 let, můžete těšit na ochutnávku piva.

Navíc až do konce roku 2013 je v Pivovarském muzeu k vidění unikátní výstava“ Plzeňské stopy v Indii“, která zobrazuje život převážně plzeňských techniků v  indickém městě Ránčí v 60. letech minulého století zachycený na fotografiích, filmových záběrech a vzpomínkách.

Plzeňské historické podzemí a Pivovarské muzeum
Veleslavínova 6, 301 14 Plzeň
Otevřeno denně od 10 do 18 hodin
Tel: +420 377 235 574, +420 377 224 955
E-mail: [email protected]

www.plzenskepodzemi.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama