Bohumínská bezplatná městská půjčovna lodí funguje už pět let

Půjčovna lodí v Bohumíně praská ve švech

Městská půjčovna lodí v Bohumíně čelí v těchto parných dnech obrovskému zájmu vodáků. Už přes pět set jich v červenci proplulo přes chráněné meandry řeky Odry v Bohumíně. A zájem o rafty či kánoe rozhodně neklesá. To potvrzují dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína, který mají provoz půjčovny na starosti.

Reklama

„Zájem o to strávit pár hodin v lodi na vodě je velký. Minulý víkend jsme neměli žádnou volnou loď a vodáci se nám o půjčení hlásí i přes týden, takže na Odru vyráží naše lodě skoro každý den. Vody je sice méně než obvykle a některá místa se tak musí přenášet, ale sjet se Odra bez větších problémů dá,“ řekl velitel starobohumínských hasičů Jan Hanusek.

Bohumínská městská půjčovna je mobilní a disponuje dohromady patnácti loďmi, a to jak rafty či kánoemi. K mání je osm plastových kánoí, čtyři nafukovací kánoe, dvě plastové třímístné kánoe a čtyři čtyřmístné rafty. Lodě mají převážně jména podle živočichů, kteří v okolí řeky Odry žijí či žili. Vodáci se tak budou moci projet v Bogunu (malá osada Bogun u řeky Odry se rozrostla na dnešní Bohumín) a Mamutovi, Odře či Olze, anebo Ledňáčku, Skokanovi, Rosničce či Bobrovi. Lodě dostaly jména také podle ryb, takže je možné půjčit si Štiku, Candáta, Sumce či Okouna. Půjčují se kromě lodí i pádla a záchranné vesty a nově také lodních vaky a záchranné házecí pytlíky. Půjčovné lodi a vybavení je zdarma, zájemci zaplatí jen za přepravu lodí.

Pro ty, kteří chtějí na vlastní oči vidět krásy meandrů Odry z hladiny řeky, organizuje radnice o víkendech a svátcích dopolední a odpolední sjezdy s výjimkou víkendů, kdy se na řece konají hromadné vodácké akce. Startují za mostem u náměstí Svobody ve Starém Bohumíně a lze je využít od července do konce září. Trasa vede přes chráněné osmikilometrové území kolem Odry a končí v Polsku za soutokem Odry s Olší. „Dopolední sjezd startuje v 9 hodin a odpolední ve 14 hodin. Na vodáky čekáme s loďmi na břehu u speciálně vybudovaného nástupního místa. Doporučujeme zájemcům, aby přišli s předstihem. Rezervace o víkendech neprovádíme, takže kdo přijde dřív, má jistotu, že na vodu vypluje,“ upřesňuje hasič Jan Hanusek s tím, že půjčená loď se musí odevzdat nejpozději za dvě hodiny od jejího vypůjčení v Polsku za mostem v Zabelkově.

Na Odru mohou lodě vyrazit i přes týden, a to po předchozí dohodě a za podmínky, že na vodu vypluje alespoň šest lodí. Pro rezervaci lodi v průběhu týdne volejte na číslo velitele jednotky Jana Hanuska  – 731 130 686. Na Odru se vyjíždí pouze v případě příznivého průtoku v Odře. Ten nesmí být vyšší než 60 m?/s. Pak je sjezd Odry životu nebezpečný, a lodě proto není možné zapůjčit.

Bezplatná městská půjčovna lodí funguje už pět let, město ji u Odry poprvé otevřelo v červnu 2009. Od té doby vidělo chráněné meandry z lodi téměř šest tisíc vodáků.

Hromadný sjezd Odry se letos plánuje ještě dvakrát. Druhý zářijový víkend (7. – 8. 9.) proběhne na Odře druhý česko-polský vodácký maraton. Ten startuje v sobotu 7. září ve Starém Bohumíně a končí v neděli 8. září v Kędzierzyna-Koźle. První den se pluje z Bohumína do Ratiborze, další z Ratiborze do Koźle. Na vodáky čeká plavba dlouhá téměř 70 kilometrů. Zájemci o účast se mohou hlásit na mail [email protected] nejpozději do 30. srpna. „Pořadatelé hradí jak ubytování v Ratiborzi, tak přepravu lodí a účastníků z Koźle do Starého Bohumína. Možné je zarezervovat si na akci loď z městské půjčovny či od polských pořadatelů za poplatek 50 zlotých. V přihlášce musí zájemci uvést celé jméno, bydliště, telefon i rodné číslo,“ řekla vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Miroslava Šmídová. Rezervace na akci jsou možné i na telefonním čísle 596 092 127.  Naposledy se pak hromadně lodě objeví na Odře v sobotu 5. října, kdy město plánuje slavnostní uzamykání meandrů.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama