Kam nedošel velbloud – pochod či cyklo výlet

Odbor Turistiky při TJ Sokol Jablonec nad Jizerou pořádá v sobotu 14. září 34. ročník dálkového pochodu Kam nedošel velbloud

Pramen Labe je známý nejméně pět století, poněvadž kolem něj vedla prastará Česká stezka.
V 17. století se zde odehrál významný akt, kterým byla potvrzena příslušnost Labského pramene a jeho okolí českým pánům. Tento akt měl zlikvidovat i pohanské obřady, které se prý u pramene konaly. Pramen světil s velkou slávou královéhradecký biskup Jan František Kryštof z Tellenbergu 19. září 1684. V čele velikého průvodu byl vynesen přes Krkonoše až k prameni. Jeho rekvizity nesl do těchto vzdálených a nehostinných končin velbloud. Velbloudu nepříznivé horské počasí příliš nesvědčilo. Uprostřed kopce padl a nebylo možné jej přimět k další cestě. Nezbylo než náklad z něj sejmout a na nosítkách a na bedrech nosičů dopravit k prameni. Při stavbě stanů u pramene se navíc rozpoutala silná bouře a tím byl slavnostní akt ohrožen. Vysvěcení se však uskutečnilo, živly se zklidnily a nad horami se rozzářil jasný a klidný den.

Reklama

Pěší trasy: 10, 16, 25, 33 a 54km
Cyklo trasy: 30 a 57km

Pěší trasy:
10km    Od Kulturního domu na náměstí a po červené značce do Vysokého (K1). Odtud po modré na Tomášův kříž přes obec Sklenařice. U Tomášova kříže vlevo po žluté okolo Praškovy skály a přes přední Blansko do Jablonce ke KD.
16km    Společně s trasou 10km až na Tomášův kříž. Zde dále po žluté k restauraci Na Perličku (K2). Pokračovat budeme po zelené značce přes Bosnu do Pasek n. Jizerou, kde je možnost prohlídky muzea. Z Pasek dále po zelené cestou Buďárka k papírně a podle vody až do Jablonce ke KD.
25km    Společně s trasou 10km do Vysokého (K1). Dále po žluté přes Dykovu skálu až na Nístějku. Z Nístějky ještě stále po žluté na křižovatku a po modré pokračovat k mostu přes Jizeru a po silnici vpravo na Maříkov. Z Maříkova vlevo po silnici přes Stromkovice až na Rezek (K3). Z Rezku po zelené přes rozcestí nad Františkovem a Hejlov do Bratrouchova. Zelená značka nás dovede dále do Buřan a až do Jablonce ke KD.
33km    Společně s trasou 25km až na Rezek (K3). Z Rezku po modré k hotelu Skála a následně žlutou značkou na Vidlici,  z Vidlice pokračujeme až na Dvoračky (K4). Zpět z Dvoraček a v sedle po modré do Rokytnice na Horní Ves. Zde po žluté a dále po červené, až na Strážník (K5). Ze Strážníku červenou už jen do Jablonce ke KD.
54km    Od KD po zelené přes Paseky na Bosnu k restauraci na Perličku (K2). Z Perličku žlutou na Tomášův kříž, kde následujeme modrou do Vysokého (K1). Zde společně s trasami 25km a 33km na Rezek (K3). Z Rezku po modré k hotelu Skála a až pod Třídomí k odbočce na žlutou, ta nás dovede přes Dolní a Horní Mísečky k pramenu Labe. Zpět se dáme až na rozcestí u čtyř Pánů, kde pokračujeme okolo Růženčiny zahrádky na Dvoračky (K4). Ze Dvoraček společně s trasou 33km do cíle v KD.

Cyklo trasy:
30km    Z Jablonce nad Jizerou přes Sklenařice a na Mexiku vpravo po silnici dále směrem na Rejdice na Čermákových Rovních za autobusovou zastávkou vpravo na Perliček (K2). Dále pak na Hvězdu a Příchovice kde odbočíme vpravo po silnici na Besedu a Dolní Kořenov, pokračujeme podél Jizery po silnici až do Jablonce nad Jizerou.
57km    Shodně s trasou 30km až na Dolní Kořenov. Dále na Harrachovské nádraží, odtud na Mumlavský vodopád a rovně až na Krakonošovu snídani. Po Kládové cestě na Ručičky, zde pokračujeme ve stoupání na Dvoračky (K4). Pokračovat budeme do Sedla pod Dvoračkou a Exkurzní cestě na Rezek (K3), zde po silnici přes Rokytno a Rokytnici n. Jizerou do Jablonce n. Jizerou – cíl kulturní dům.

Prezentace:
14. 9. 2013 v Kulturním domě od 6:00 – 10:30 hod.

Občerstvení:

V cíli pravé krkonošské kyselo, na trase z vlastních zdrojů.

Ubytování:
Ve vlastních spacích pytlích na zemi v tělocvičně, cena 35 Kč na osobu a noc. Nutno předem objednat na tel. čísle 737 222 459, nebo na [email protected], paní Hana Paloušová.

Startovné:
Děti do 15 let 15,- Kč, ostatní 30,- Kč.

Prosba:
Pochod se koná na území KRNAPu, žádáme účastníky o ukázněné chování, aby se další návštěvníci těchto míst za nás nemuseli stydět a mohli si vychutnat krásu naší přírody. Děkujeme.

Kontroly:
Vysoké n. Jiz. (K1), Na Perličku (K2), Rezek (K3), Dvoračky (K4), Strážník (K5)

Informace:
Jiří Šťastný – [email protected]

Ukončení pochodu v 19:00 hod.
Pokud z jakýchkoliv důvodů nedorazíte do cíle pochodu, prosíme o zprávu pořadatelům, abychom o Vás neměli obavy.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama