Kovářské fórum na hradě Helfštýn

V sobotu 17. srpna začne před historickou kovárnou jubilejní 25. Kovářské fórum, týden, během kterého se zrodí monumentální plastika pro hrad Helfštýn.

Na tuto tradiční akci je každoročně pozvána skupina mistrů černého řemesla, která přímo na hradě vytváří dílo, jež se následně stává součástí sbírky uměleckého kovářství. Během uplynulých ročníků se již na Helfštýně objevili mistři z Čech a Slovenska, velkolepé práce vznikly pod rukama italských, francouzských a německých tvůrců. V loňském roce jsme měli tu čest přivítat kováře z americké Pensylvánie, kterým poslední den pomáhal kolega z Anglie.

Reklama

Za své čtyřiadvacetileté trvání fóra hostila helfštýnská kovárna muže s různým přístupem k práci, s osobitým výtvarným cítěním a originálním vnímáním materiálu, jejich tvorba však vždy vycházela z podobných kulturních kořenů – z evropské kovářské tradice. Letošní ročník bude unikátní hned z několika úhlů pohledu.

Domovská dílna aktérů 25. ročníku Kovářského fóra Kheira a Mohammeda Akera, Palestinců žijících v Izraeli, se nachází ve městě Maker. Samotný návrh svědčí o odlišném výtvarném přístupu vycházejícím z bohaté východní ornamentiky.  Podaří-li se mistrům naplnit svůj záměr, měla by pod jejich rukama během jediného týdne vzniknout vertikální plastika stylizovaného tvora z ptačí říše. S tématikou okřídlených tvorů pracovali bratři Akerovi již během předchozích ročníků mezinárodního setkání kovářů Hefaiston, kdy v časovém limitu dvou hodin vykovali díla: Ptačí pár, Svoboda a Sám inspirované ptáky, perutěmi či motivem peří. Síla výrazu jejich prací spojená s řemeslnou čistotou a precizním provedením jim pravidelně vynáší vysoké hodnocení odborné poroty Hefaistonu, máme tedy oprávněný důvod k tomu, abychom se na výsledek jejich týdenní tvorby při Kovářském fóru těšili.

Text a foto: Jan Lauro

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama