Mikulovské hudební a divadelní léto na sto způsobů

Prázdninová nabídka kulturních, společenských a gastronomických akcí v Mikulově slibuje program téměř na kterýkoliv letní den. Vyberou si zájemci o moderní umění, znalci piva a vína, ale i ti, které přivede zájem o pěvecké sbory, alternativní hudbu, folklor či divadlo.

Reklama

Pokračuje tradice zavedených akcí, které si již vybudovaly své jméno a mají dobrou návštěvnost či významně podporují rozvoj svého oboru. Jmenujme alespoň jubilejní 20. ročník Mikulovského výtvarného sympozia, díky němuž má město hodnotnou sbírku moderního umění, Mikulovské Pivobraní, Folklorní festival Sousedé, Klavírní kurzy, alternativní Eurotrialog či mezinárodní festival pěveckých souborů Kampanila.

„Mikulovští ochotníci připravili pravidelné večery s divadlem v zámecké zahradě, které se od 14. července konají každou prázdninovou neděli a pondělí v půl deváté večer. Na programu bude nově nastudovaná divadelní hra Klíče bratra Josefa a vystoupíme i s komponovaným programem plným scének, hudby, zpěvu, tance a recitace,“ uvedl zástupce divadelníků Jaromír Crhan.

Zajímavá představení a festival barokního divadla připravila i galerie Konvent. Organizátoři chtějí připomenout dobu, v níž Mikulov patřil k důležitým středoevropským divadelním centrům s rozkvetlou divadelní kulturou na zámku a díky piaristům se pyšnil i prosperujícím divadlem školským. V pondělí 5. srpna zahrají herci na chůdách divadelní přestavení Křesťanské hodiny a Ptáčnice, dále je připravena premiéra divadelní hry Romeo a Julie (ve)dle Romia und Juliety v podání divadelní společnosti Geisslers  Hofcomoedianten.

„Festival je věnován jedné z významných postav evropského barokního divadla Johannu Georgu Gettnerovi, divadelnímu řediteli, dramatikovi a herci, jenž se ke svému rodišti  Mikulovu vždy hlásil,“ představila novou divadelní tradici Eva Knorrová, majitelka galerie Konvent.

Galerie Efram od 10. července na každou prázdninovou středu od 17 do 18.30 vede dětské tvůrčí dílny. „Malí umělci mohou tvořit na motivy mikulovských židovských pohádek záložky, leporela a dekorační předměty. Naučí se zde různé výtvarné techniky a také se něco dozví o Mikulovu“, upřesnila program Sylva Chludilová, majitelka galerie. Vždy po programu naváže od 19.00 hodin komentovaná večerní prohlídka židovského hřbitova.

Velmi populární jsou také noční prohlídky, proto je nabízí několik místních památek. Každé úterý od 20.00 do 22.00 se budou pořádat prohlídky při svíčkách v jeskyni Na Turoldu, každou středu kostýmované prohlídky na zámku (začátky jsou ve 20.00, 20.30, 21.00 a 21.30) a budou zakončeny společným přípitkem. Večerní kostýmové prohlídky budou také každý čtvrtek od 20 hodin v Dietrichsteinské hrobce.

Bohatá je i nabídka vinařských večerů. Každý čtvrtek od 19 hodin se můžete těšit i na prázdniny s vinařem ve Vinařství rodu Pazderků a pořádá se také série sobotních letních večerů u cimbálu a vína.  Také Hotel Zámeček plánuje pravidelné soboty od 17 hodin s živou hudbou. 

Vinařským zážitkům pro veřejnost se věnuje i sklípek U Konšelů ve víkendovém Putování nejen za vínem po křížové cestě Svatého kopečku, dozvíte se zde poznatky o vinohradnictví a místních vinařstvích, na programu je i řízená degustace vín. Také Turistické informační centrum Mikulov spojuje turistiku s vinařstvím a zve na pravidelné prázdninové prohlídky městem s návštěvou vinného sklepa, které začínají denně v 18 hodin před TIC.

Podrobnější informace naleznete v kulturním kalendáři na www.mikulov.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama