Vodácký průvodce po Orlicích se dostává mezi lidi

Množství novinek čeká od letošního léta na vodáky a turisty na Divoké, Tiché a spojené Orlici.

Orientaci v terénu jim usnadní výstražné tabulky a informační tabule. Už předem se na svůj výlet mohou nachystat díky podrobnému vodáckému průvodci, kterého si lze zdarma stáhnout z internetu nebo vyzvednout v půjčovnách, tábořištích a informačních centrech podél Orlic. Dnes začala jeho distribuce.

Reklama

Průvodce nabízí tipy na 9 výletů po Orlicích, které obsahují textový popis trasy, mapu i nákresy jezů s jednoduchými popisy a značením o obnášení nebo sjíždění jezu. Turisty potěší i tipy na zajímavá místa podél vody jako jsou hrady, zámky, rozhledny anebo cyklo a in-line stezky. Součástí brožury je i podrobná kilometráž s vodáckými značkami. „Tištěný průvodce vyšel v nákladu 8000 kusů a má 52 stran. V elektronické verzi si jej lidé mohou stáhnout z webu www.mojeorlickehory.cz/vodacka-reka-orlice nebo www.rtic.cz. Podrobnou on-line mapu, kilometráž a aktuální sjízdnost jednotlivých úseků všech Orlic najdou zájemci nově i na vodáckém webu www.raft.cz,“ upřesnila ředitelka informačního centra v Kostelci Michala Kiezlerová.

Podél Orlic už je nainstalováno 50 tabulek pro vodáky, které je prostřednictvím schematických značek informují o blízkosti jezů, občerstvení nebo tábořišť. Do konce července bude pro vodáky nachystáno i 7 velkých informačních tabulí. Najdou na nich například mapu aktuálního úseku, zákresy jezů a popisy služeb a zajímavostí v okolí. Na tabulích nechybí QR kódy. Díky nim si majitelé chytrých telefonů mohou jednoduše stáhnout vodáckého průvodce do svého zařízení,“ popsal manažer projektu Ondřej Janků z firmy DRING Consulting. Jednotlivé činnosti byly realizovány v rámci projektu „Vodácká řeka Orlice“, který je spolufinancován Regionálním operačním programem NUTS II Severovýchod. Projekt běží od loňského prosince do konce srpna letošního roku a zpracovávají jej společnosti DRING Consulting, s.r.o. a Turistické informační systémy, v.o.s.   

V létě jsou pro vodáky sjízdné dolní úseky Tiché i Divoké Orlice a celá Orlice spojená. Hezký jednodenní výlet na Tiché Orlici je například z Kerhartic do Brandýsa nad Orlicí. Víkendovou variantou je potom například úsek z Kostelce nad Orlicí na Divoké Orlici do Svinar na Orlici spojené. Provozovatelé půjčoven na Orlicích doporučují provádět rezervaci lodí v předstihu. O prázdninách počasí vodní turistice zatím přeje a půjčovny a tábořiště jsou vytížené. V předchozích měsících ale zaznamenali některé z nich pokles zájmu až o 30 % v souvislosti s chladnějším počasím zejména v první polovině června. Jiní označují letošní provoz za statisticky obvyklý. Není také nouze o zkvalitnění služeb na řekách. V červnu byla zahájena rozsáhlá revitalizace areálu Slezské plovárny v Hradci Králové zahrnující i výstavbu nové vodácké půjčovny. Ta by měla být dokončena do konce roku 2013. Letos zde byla nabídka rozšířena i o vodácké kurzy, které obsahují kromě zapůjčení lodí i možnost zajištění služeb zkušených instruktorů.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama