Vltava Resort – prázdninový region mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou

Objevte jihočeskou Vltavu na lodičce, na kole nebo jen pěšky.

Když se řekne „pojedeme na Vltavu“, každému se hned vybaví vodáci, Krumlov, Vyšší Brod a konec plavby v Českých Budějovicích. Ale málokdo ví, že po Vltavě se dá od roku 2011 plout i mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou a od letošního roku dokonce dále okolo Purkarce až k hrázi Hněvkovické přehrady! Tzv. Vltava Resort nabízí všem návštěvníkům velké množství lákadel, jak strávit příjemné dny v okolí řeky i na ní.

Reklama

Vltava je v tomto úseku širší a vhodná i pro větší plavidla než jen kanoe a rafty. Splavná Vltava začíná přístavištěm Lannova loděnice v centru Českých Budějovic. Po proudu se dostanete až na České Vrbné, které ještě patří k jihočeské metropoli. Právě tam, v ochranném přístavu, je turistům k dispozici půjčovna malých motorových loděk. „Návštěvníci si mohou lodičku vypůjčit a projet s ní plavební komorou na Českém Vrbném až na Hlubokou nad Vltavou,“ upřesňuje předseda občanského sdružení Open Rivers Vít Beneš, které podporuje rozvoj plavby a turistického ruchu v této oblasti.

Léto na Vltavě je letos obohaceno o neobvyklou soutěž v geocachingu. Cílem je najít poklad. A protože jsme na Vltavě, hledá se pololodrahokam Vltavín. Soutěž je určena pro celou rodinu. Soutěže se může zúčastnit každý, stačí se zaregistrovat na www.vltavaresort.cz. Účastník obdrží souřadnice několika míst. Místa musí nalézt, popsat, vyfotit a na základě informací, které na místech najde, sestaví tajenku. Jeden z hledačů pak bude na konci léta vylosován a získá poklad. V rámci soutěže je třeba nalézt všechna místa s „keškami“, která se nacházejí jak ve městě, tak v lese, či dokonce na řece, kam se hledači dostanou pouze na lodičce. Míst je celkem asi dvanáct.

„Geocaching je čím dál oblíbenější, lidé si chtějí hrát, hledají dobrodružství. Podobná hra se na Vltavu velmi hodí. Kdo se někdy plavil, tak musí vědět, jak pracovat se souřadnicemi, aby se na vodě neztratil. My jsme ovšem neukrývali ,kešky‘ jako takové. Kdo se do soutěže přihlásí, dostane souřadnice a tajenku, kterou je třeba vyplnit. Není to nic složitého, doplňovačka je hlavně pro děti,“
říká Vít Beneš z Open Rivers s tím, že „boj o poklad“ bude zábavou pro celou rodinu.

Ale vraťme se ještě k dalším zajímavostem oblasti Vltava Resort. Na jezu Hluboká byla letos dostavěna další plavební komora, která nahradila starou vorovou propust. Pod jezem se před vámi otevře nádherná plocha Hněvkovické nádrže. Užší koryto se se u Purkarce rozvírá do šířky a vesnička nabízí pohled do historie naší nejdelší řeky. V muzeu voroplavby uvidíte, jak se dříve po Vltavě jezdilo a to vám připomene, že řeka byla k dopravě používána od nepaměti.  Plavce zastaví až přehradní hráz Hněvkovic, pod kterou se nachází poslední nesplavný úsek. Ten by měl být zprovozněn v následujícím roce a napojí tak celý nový úsek na přehradní nádrže Kořensko a Orlík.

Kdo se však necítí na to, řídit malou lodičku, může využít i linkovou loď, která brázdí Vltavu mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou. Další linková loď vozí zájemce z Týna nad Vltavou směrem k soutoku Vltavy s Lužnicí, popř. dále k přehradě Orlík. Milovníci řeky, kteří na ní chtějí strávit naopak více času, si mohou v Jeznici, poblíž obce Purkarec, vypůjčit tzv. pobytovou loď. Na té mohou bydlet i několik dní.

Oblast podél řeky sama láká především k plavbě, ale víte, jak je příjemné jezdit podél Vltavy na kole? Rovina, svěží vánek, občasná občerstvovací zastávka v některé z okolních restaurací… Cyklostezky vedou podél vody z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou prakticky po rovině. Jen v úseku mezi Purkarcem a hrází Hněvkovické přehrady je nutné překonat převýšení kopce, který se vám najednou postaví do cesty. V Českých Budějovicích si můžete půjčit dvojkolo, takže cestu zvládnete společnými silami ještě snadněji. Pro milovníky sportovnějšího vyžití je na Hluboké nad Vltavou dokonce k dispozici velký sportovně relaxační areál s adrenalinovým parkem, venkovní koupaliště s tobogánem nebo golfové hřiště.

Ani pěší turisté se nebudou nudit. V oblasti mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou, příznačně nazvané Vltava Resort, je celá řada míst, které stojí za to vidět. České Budějovice jsou krásným městem s úchvatným náměstím, jehož atmosféru dotváří říčka Malše vinoucí se přímo centrem města spolu s Vltavou. Muzeum koněspřežní dráhy vám dá nahlédnout do historie začátků dopravy a architektonické zajímavosti vás vtáhnou do blízké i vzdálenější minulosti. Okolní turistické trasy vás zavedou k Vrbenským rybníkům, do areálu vodního slalomu Lídy Polesné v Českém Vrbném, na zámek Hluboká, zoologické zahrady Ohrada na Hluboké nebo až do vorařského muzea na Purkarci. Cestou na Hlubokou si přitom přijdou na své i příznivci rybolovu, neboť v Hrdějovicích se nachází zatopená pískovna, která je bohatě zarybněná především trofejními rybami. Vyznavači agroturistiky zase mohou navštívit farmu Dvůr Čihovice v Týně nad Vltavou.

Rozhodně byste neměli, ať už po vodě, na kole nebo pěšky, minout nepřehlédnutelnou nádrž a přehradu vodního díla Hněvkovice. Hněvkovická přehrada byla postavena v 90. letech minulého století proto, aby dodávala dostatek vody chladícím věžím temelínské jaderné elektrárny. Hráz je přerušena plavební komorou, která nabízí neopakovatelný zážitek při jejím proplouvání. Je totiž 15 m hluboká. Plavební komora je sice funkční, ale zatím není upraveno koryto řeky pod přehradou, takže lodě nemají kam odjíždět…

Splavnění celého úseku mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou je plánováno na rok 2014.
Pokud pak budou v budoucnu dostavěna lodní zdvihadla na Slapské a Orlické přehradě, budou moci výletní lodě plout z Českých Budějovic až třeba do Hamburku. Celá oblast se totiž propojí s labsko-vltavskou splavnou vodní cestou a ta plavce zavede až do Německa a dále do Evropy na tamní síť přírodních vodních cest i uměle vybudovaných kanálů.

Zatím však stojí za to se projet na lodi alespoň v dokončeném úseku – mezi Českými Budějovicemi a Hněvkovickou přehradou a objevit tak novou dimenzi trávení volného času. Řeka svým návštěvníkům umožní absolutní relaxaci díky svému klidnému toku. Na lodi se nikam nespěchá. Nabijete se energií a určitě se budete rádi vracet. www.vltavaresort.czReklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama