Helfštýnská pouť

Prodloužený víkend 5. – 7. července 2013 na Helfštýně uctíme svátky poutí a bohatým programem pro celé rodiny.

Ve spolupráci se Studiem bez kliky uspořádá Muzeum Komenského v Přerově nultý ročník Helfštýnské pouti. Důvody se přímo nabízely. Letošní rok je rokem, kdy si celá země připomíná významné jubileum od příchodu svatého Cyrila a Metoděje, poutě na jejich památku by tak měly být propojujícím prvkem celé sezóny. Správa hradu úzce spolupracuje s řadou řemeslníků. Kromě pro Helfštýn typických kovářů se na hrad sjíždí spousta výrobců tradičních produktů, čehož chceme využít a pouť doplnit o historický jarmark.
Rádi bychom se vyvarovali komerčnímu vyznění akce, různých trhů je přeci jen všude dost, proto nezveme klasické prodejní stánkaře, ale řemeslníky, kteří budou tvořit na místě. Většina zboží, které bude během pouti k dostání, tedy vznikne přímo na hradě. Včelař Vám odlije svíčku, kovář vykove podkovu a řezbář vyřeže figurku přímo před očima. Řemeslníků však bude mnohem víc.

Reklama

Speciálně o řezbářství pohovoří mistr Srostlík, zájemcům o zajímavosti ze světa černého řemesla bude vykládat Otakar Ruček. Nejen poučení ale i zábavu přinese představení o vývoji zbraní Romana Prokeše z pořádajícího Studia bez kliky. Po celý den bude probíhat spousta soutěží, zprovozníme historickou střelnici a nejmenší se můžou těšit na dřevěný kolotoč nebo loutkové divadlo.

V sobotu 6. července umožníme vstup do hradu do večerních hodin. Prodloužená večerka nabídne promítání C. a K. Kinematografu s výkladem kastelána, který Vám představí, jak se Helfštýn během 30 let postupně proměňoval.  Aktivnější návštěvníci se můžou zapojit do žonglérských workshopů a nově nabyté dovednosti srovnat s vystoupením profesionálů z fireshow skupiny Boca Fuego, jejich ohňové vystoupení završí sobotní část programu.

Představení, jarmark a soutěže budou probíhat i po celou neděli. V odpoledních hodinách však dáme prostor i chvíli klidu a rozjímání. Na palácovém nádvoří se uskuteční bohoslužba za všechny příznivce hradu, zejména helfštýnské dobrovolníky a kováře, bez jejichž pomoci si dnes
Helfštýn a jeho fungování ani nedokážeme představit.

Všichni jsou srdečně zváni. Informace o cenách a programu naleznete na: www.bezkliky.eu a www.helfstyn.cz
A kam jinam za zábavou a kulturou – výstaviště Litoměřice

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama