10 let v elitní společnosti UNESCO

Přijďte s námi oslavit kulaté výročí!

Díky bohaté historii Třebíče mohou návštěvníci obdivovat mnoho cenných památek zapsaných na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rok 2013 je pro Třebíč velmi významný, protože právě v tomto roce si město připomíná 10. výročí zápisu baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s Židovským hřbitovem na prestižní seznam UNESCO.

Reklama

Impozantní bazilika sv. Prokopa je dnes odborníky řazena ke skvostům středověkého stavitelství evropského významu a území židovské čtvrti, které ještě v polovině 80. tet 20. století bylo určené k plošné asanaci, se stalo nejvýznamnější světovou památkou. Také Židovský hřbitov v Třebíči je velmi významný, je jedním z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice.

V letošním roce se u příležitosti výročí připravuje bohatý program oslav, například Svatoprokopská pouť (28. – 30. 6.). Jedná se o obnovení tradice slavné třebíčské pouti. Nebudou chybět historické pouťové atrakce, řemeslný jarmark, koncerty duchovní i světské hudby, divadelní představení, harmonikáři, flašinetáři a předvádění historických řemesel. To vše naleznou návštěvníci v areálu baziliky sv. Prokopa a Valdštejnského zámku.

Neméně důležitou akcí bude Oživené židovské město (12. – 14. 7.). II. ročník víkendové kulturně-historické akce má za cíl navrátit původní živou tvář památce UNESCO. Program obohatí skupiny Létající Rabín, Mackie Messer Klezmer Band, kováři, hrnčíři, historická hasičská jednotka a mnoho dalších.

Dalším festivalem židovské kultury bude Šamajim (29. 7. – 3. 8.), který navazuje na slavnou židovskou historii Třebíče. Součástí festivalu budou koncerty, divadla, přednášky, taneční vystoupení, soutěže atd.
Nejvýznamnější třebíčskou akcí tohoto roku budou bezesporu Slavnosti Tří kápí (22. – 25. 8.). Návrat do slavné minulosti města bude doprovázen megakoncertem skupiny Bratři Ebenové a The Tap Tap, historickou bitvou, nočním průvodem, vojenským ležením, středověkým tržištěm, a v neposlední řadě také velkolepým ohňostrojem.

Bližší informace na: www.mkstrebic.cz, www.visittrebic.eu, www.trebic.cz.
Kulturní akce

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama