30. let horkovzdušných balónů české výroby

5. června 1983, krátce po poledni, se na letišti Medlánky v Brně poprvé vznesl horkovzdušný balón české výroby z dílny AVIATIK KLUBU BRNO. Je pravda, že po celou dobu byl upoután na laně a opravdový let se uskutečnil později, ale toto datum je do dnes považováno za onen Začátek s velkým „Z“.

Reklama

V roce 2013 tedy oslavíme 30 let českých balónů majestátně plujících nejen po brněnském nebi.

Nový balón OK-3010

Skutečně první horkovzdušný balón české výroby. Výroba balónu začala v roce 1982 jako hlavní náplň činnosti Aviatik klubu. Hlavními konstruktéry byli bratři Aleš a Ivan Kubíčkové. Balón měl objem 2200 m3 (AX-7). Veřejnosti byl představen 5.června 1983 na letišti v Brně-Medlánkách, ale poprvé letěl až později.

Koš byl, na rozdíl od dnešních balónových košů, pletený včetně podlahy a měl sklopné rámy. Palivové láhve byly ocelové a ležely na dně koše. Hořáky byly vyrobeny „na koleně“ se spirálou ohýbanou na dřevěném špalku.

Pro vypouštění horkého vzduchu z obalu při přistání byl balón vybaven „komínem“, což byl textilní rukáv umístěný na vrcholu obalu. Tento rukáv byl před letem uzavřen a zajištěn důmyslným systémem oček, ocelové pojistky a nitě, kterou musel pilot před přistáním utrhnout a tím rukáv otevřít. Tento proces byl nevratný.

Díky tvaru připomínajícímu vajičko se balonu OK-3010 mezi balonáři říkalo „OVO“.

První obal OK-3010 byl vyroben z polyamidové látky bez ochranného zátěru a proto moc nevydržel. Jednoho dne se ještě na zemi při nafukování vlivem poryvu větru roztrhl. Když pilot při předletové prohlídce obalu vešel dovnitř ústím a ke koši se vrátil venkem bylo všem znalcům jasné, že je po létání. Tři metry velká díra již nešla opravit a proto byl v roce 1987 vyroben druhý obal.

Více z historie horkovzdušného létání v ČR.

Průřez historií balónového létání uplynulých 30ti let jsme zdokumentovali na stránkách www.30-let.cz.


 

Lety prověřená kvalita

Dnešními pokračovateli tradice AVIATIK KLUBU je společnost AVIATIK SERVIS, které provozuje horkovzdušné balóny a nabízí vyhlídkové lety balónem pod značkou BALON.CZ. Tato dlouhá tradice a především zkušenosti jsou zárukou kvality a profesionality nabízených služeb.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama