Muzeum ve Valašském Meziříčí pátrá po počátcích rozhlasového vysílání

Muzeum regionu Valašsko vyzývá pamětníky, aby přišli do muzea a podělili se o informace z doby začátku vysílání československého rozhlasu a televize. Valašské Meziříčí patřilo v době začátku rozhlasového vysílání mezi velké nadšence a průkopníky. V letošním roce si připomínáme 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání v tehdejším Československu. První pokusy o rozhlasové vysílání spadají již do roku 1919, pravidelné vysílání však bylo skutečně zahájeno až o čtyři roky později. Československo se stalo po Velké Británii druhou evropskou zemí, která se mohla pyšnit rozhlasovým vysíláním.

Reklama

Krátce po zahájení vysílání československého rozhlasu z Prahy v roce 1923 se i ve Valašském Meziříčí vytvořila skupina nadšenců tohoto nového fenoménu. Zájemci o poslech rozhlasového vysílání se scházeli vždy v neděli v Sokolovně pod vedením pana Ladislava Dvořáka, který měl obchod s rádii na náměstí, pod nynější prodejnou Masného průmyslu.

Z počátku vysílání nebyla dostupná rádia, proto se poslouchalo na tzv. krystalku, což bylo velmi primitivní zařízení se sluchátky. Kvalitu poslechu lze z tohoto důvodu označit za velmi špatnou. Pro hromadný poslech se dávala sluchátka na talířek, aby zvuk slyšelo více posluchačů. Později nadšení radioposluchači ve Valašském Meziříčí poslouchali na tzv. jedno a dvoulampovky. Lampami se rozuměly elektronky, které byly velké a primitivní.

„Vážení čtenáři, výše napsané řádky jsou zatím vše, co se nám o počátcích rozhlasového vysílání na Valašsku podařilo zjistit. Za dodané informace patří srdečný dík panu Jindřichu Zeťovi, který se o ně s námi ochotně podělil. Dovolujeme si Vás tímto požádat, pokud máte Vy či Vaši blízcí zajímavé vzpomínky vázané na počátky nejen rozhlasového, ale i televizního vysílání, ať neváháte kontaktovat naše muzeum a podělit se o paměti s námi. Za každý kousek historie budeme moc rádi,“ vyzývá občany kurátorka Ivana Martišková z Muzea regionu Valašsko.

Výstava Vysílá československý rozhlas a televize je otevřená do 9. června v Muzeu regionu Valašsko – zámek Kinských. Zámek je otevřen denně od 10 do 16 hodin, mimo pondělí.

zajímavé výstavy také na výstaviště Litoměřice.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama