Svět čínských lidových bůžků

Muzeum Kroměřížska v Kroměříži zve na výstavu barevných dřevorytů z pekingských dílen – Svět čínských bůžků.

Slavnostní zahájení proběhne v úterý 19. února v 17 hodin, expozice bude k vidění do 20 března.

Reklama

Čínské lidové tisky, které budou k vidění na výstavě, vznikaly v oblasti Pekingu v takzvaném období republiky (1912-49). V tiskařských dílnách se na jejich výrobě podíleli kreslíř předlohy, rytec dřevodesky, tiskař, barvíř aj. Zobrazují různá božstva, ochránce domácností a hospodářství. Vylepovaly se na čínský Nový rok, případně v den bůžkových narozenin na pevně stanovená místa v domě, kam byly též předloženy obětiny (ovoce, koláčky) a kde se zapálily vonné tyčinky.
Obrázek pak byl po určité době, většinou po roce, v jiných případech po několika dnech, obřadně spálen a touto cestou se prosby dostaly k božskému ochránci. Dochovaly se proto vzácně a jsou o to cennější. Otevírají vhled do lidových kultů čínského venkova, které dnes částečně ožívají. Rodiny se s prosbami o hojný majetek, dobrou úrodu a mužské potomstvo obracely na rozličné bohy a bůžky mytického, pohádkového, taoistického či buddhistického původu, nejednou šlo též o historické osobnosti, kterým propůjčil božskou funkci císař. V synkretickém a pragmatickém postoji lidové víry nezáleželo ani na tom, zda jsou k obřadům v domácnosti přizvaní mniši taoisté, buddhisté či místní šamani.

Na výstavě bude k vidění část sbírky, kterou získal během studií v Pekingu výtvarník Jaroslav Bejček (1926-86) a kterou zapůjčil Oldřich Hejtmánek – Galerie Arcimboldo v Praze.

Muzeum Kroměřížska
tel: 573 338, 388
www.muzeum-km.cz 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama