Výročí první klapky na Barrandově

V pátek 25. ledna uplynulo osmdesát let od chvíle, kdy v nově založených ateliérech na Barrandově padla první klapka snímku Vražda v Ostrovní ulici režiséra Svatopluka Innemanna a symbolicky se tak začala psát historie moderní filmové výroby u nás. Barrandov Studio proto na letošní rok chystá řadu projektů pro všechny zájemce o filmové zákulisí.

Reklama

Barrandovské ateliéry jsou nejen nejstarším, ale také největším filmovým studiem v České republice a patří i k největším v Evropě. Barrandovský kopec platí dodnes za přirozené centrum českého filmového průmyslu. Za osm desítek let v české „továrně na sny“ vzniklo přes 2500 českých i zahraničních filmů a tisíce reklamních spotů, vytočilo se mnoho tisíc kilometrů filmového materiálu a ušili statisíce filmových kostýmů. V osmdesátých letech se právě Barrandov Studio stalo produkční základnou Formanova oscarového hitu Amadeus. Do té doby nejrozsáhlejší spolupráce českých filmařů se zahraniční produkcí předznamenala i současnou hlavní náplň práce barrandovských studií, jíž je právě mezinárodní filmová produkce.

„Barrandov Studio disponuje třinácti ateliéry, které jsou využívány pro filmové a televizní projekty i společenské akce, zajišťuje stavbu dekorací, pronájem či výrobu kostýmů a rekvizit, provozuje filmové laboratoře a dabingové studio. Nabízíme též kompletní produkční servis,“ shrnuje místopředseda představenstva společnosti Petr Tichý.

Prioritou filmového studia je především klid na práci filmařů. A proto byly i barrandovské ateliéry dlouhá léta uzavřeny pro veřejnost. S loňským rokem se ovšem provoz studia v mnoha ohledech zájmu veřejnosti otevřel a i na rok letošní proto společnost chystá celou řadu projektů, jimiž zákulisí české filmařiny všem zájemcům přiblíží.

„I nadále je pro školy, pracovní kolektivy či turistické výpravy přístupný náš rozsáhlý fundus kostýmů a rekvizit. Po loňském úspěchu chystáme opět speciální tematické dny, například den dětí na počátku června, nebo mikulášskou nadílku se začátkem prosince,“ zve na Barrandov ředitelka divize Fundus Věra Krátká s tím, že za tajemstvím filmových kouzel ovšem zájemci nemusejí jezdit pouze na Barrandov. „I na letošní letní sezónu chystáme pro všechny fanoušky řadu výstavních projektů, kdy dochovanými originály kostýmů a rekvizit ozdobíme například zámky v Telči, Horšovském Týně nebo na Karlštejně,“ doplnila. Kulturní akce

O všech speciálních akcích pro malé i velké filmové fanouošky bude společnost Barrandov Studio včas informovat na svých internetových stránkách www.barrandov.cz v sekci „Barrandov pro veřejnost“ i prostřednictvím tiskových zpráv. Skupinové návštěvy Barrandova lze objednávat na emailu prohlí[email protected], tamtéž mohou směřovat také všechny dotazy zájemců.

Zdroj: www.barrandov.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama