Prožijte adventní kouzlo hradů a zámků

Většina hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu se mimořádně otevírá v adventním čase a zve k prohlídkám svátečně vyzdobených interiérů s kouzelným nádechem Vánoc.

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých.

Reklama

Zámek Žleby představí v rámci adventních prohlídek i zprovozněnou a oživenou zámeckou kuchyni, kde budou připravovány vánoční pokrmy podle starých a tradičních receptur, Mnichovo Hradiště ožije vánoční slavností v klasicistním stylu z období majitele panství Arnošta Filipa z Valdštejna, Ratibořice pak oslaví knížecí Vánoce a advent v Babiččině údolí.

Zámek Mníšek pod Brdy zahájí adventní měsíc mikulášskou nadílkou, na všechny adventní víkendy jsou zde pak kromě dvou klasických prohlídkových tras připraveny i vánoční prohlídky pro rodiny s dětmi, které zde mohou poznat a vyzkoušet si vánoční zvyky. Na prožívání vánočních a adventních tradic jsou zaměřeny i netradiční prohlídky vánočně vyzdobeného zámku Hořovice, a to v doprovodu kostýmovaného průvodce.

Prohlídky s adventní tematikou, starými zapomenutými zvyky a ochutnávkou tradičních pokrmů připravují hrady Bouzov, Buchlov, Grabštejn, na Rabí vykouzlí neopakovatelnou atmosféru podvečerní prohlídky při svíčkách s ohni a středověkou hudbou.

Zámecká kuchyně Hrádku u Nechanic zavoní vánočním cukrovím a pravým anglickým punčem, vůním a barvám Vánoc budou věnovány slavnostní prohlídky na Bítově, kde bude na závěr pro návštěvníky připraveno posezení u svařeného vína.

Starými řemesly a lidovými tradicemi ožije v adventu Hamousův statek ve Zbečně, skanzen Zubrnice, Příkazy nebo soubor lidových staveb Vysočina.

Na zámku Zákupy budou na děti čekat dobové hračky a medvědi připravující se na Vánoce, dětský adventní program nabízí Šternberk na Moravě nebo klášter Sázava, na zámku Raduň bude dětem v rámci kostýmovaných prohlídek rozdávat malé předvánoční dárky samotná princezna. Celou řadu pestrých akcí pro děti připravuje zámek Jaroměřice nad Rokytnou.

Většina hradů a zámků ve správě NPÚ nabízí během adventu tradiční jarmarky s bohatým doprovodným programem, na mnoha objektech bude probíhat i výstava betlémů a zazní dobová hudba. Takové vánoční akce připravují zámky Březnice, Sychrov, Hradec nad Moravicí, Jindřichův Hradec, Krásný Dvůr, hrady Pernštejn či Křivoklát i hospital Kuks. Na Karlštejně se bude konat i Mše svatá za Karla IV., od jehož úmrtí uplyne již 634 let.

Více podrobností a další nabídku adventních akcí naleznete na www.npu.cz a webech jednotlivých objektů. Kvůli velkému zájmu je doporučeno rezervovat vstupenky na prohlídky a koncerty předem.

Zdroj: www.npu.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama