V Psárech mají Stezku odvahy

V sobotu 3. 11. byl ve středočeských Psárech slavnostně zahájen provoz Stezky odvahy. Jednotlivé cedule nové naučné stezky přišly pokřtít osobnosti z řad architektů, urbanistů, umělců i místních zastupitelů. Akce představuje čtvrtou ze série pěti intervencí, které se v Psárech realizují v rámci mezinárodního projektu Culburb od jara 2012.

Reklama

Projekt Stezka odvahy usiluje o umělecké zachycení novodobé urbanizace Psár a Dolních Jirčan a navazujících jevů, jež modelově reprezentují významnou část společenského obratu v České republice po roce 1989. Autory projektu jsou Matěj Al Ali, Petr Dub a Tomáš Moravec.

Stezku odvahy tvoří síť dvanácti naučných bodů propojujících původní jádro obce s nově strukturovanými oblastmi zástavby, které byly vybrány s ohledem na typizovaný sídelní charakter. Cílem mapovaní konkrétního kontextu a situace obce prostřednictvím informačních tabulek na veřejně přístupných místech je především oživení možnosti širšího sociálního dialogu a konfrontace teorie s každodenní skutečností. Obsahem jednotlivých zastavení je proto informativní popis obecné problematiky příměstských oblastí, plánování jejich rozvoje a struktury prostřednictvím odborných textů, jež běžně nejsou součástí veřejného prostoru, ale přesto představují významný potenciál pro zajištění dlouhodobě udržitelný rozvoj celé společnosti.

Stezka je nyní volně přístupná široké veřejnosti. K projektu byla vydána doprovodná mapka, která je pro zájemce připravena na poště v Psárech. Kompletní trasa stezky měří několik kilometrů, veškeré cesty jsou dostupné pěší formou.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama