Trnkova Tajemná zahrada pohádek je nyní k vidění na Špilberku

Muzeum města Brna připravilo na hradě Špilberk výstavu určenou především dětem. Výstava nazvaná Tajemná zahrada pohádek představuje kolem 150 originálních exponátů z dílny Jiřího Trnky.

 

Jiří Trnka

24. února 1912 Plzeň – 30. prosinec 1969 Praha
Letos uplynulo sto let od narození Jiřího Trnky, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarníků, animátorů, spisovatelů a filmových tvůrců, který celý život zasvětil převážně tvorbě pro děti. Toto výročí bylo také zařazeno do oficiálního seznamu výročí UNESCO pro rok 2012.

Jiří Trnka už od útlého mládí rád kreslil. Není proto divu, že už v průběhu 30. let, ještě v dobách studií v Praze na Uměleckoprůmyslové škole v ateliéru užité grafiky profesora Jaroslava Bendy, se jeho jméno stále častěji objevovalo v souvislosti ilustrováním dětských knížek, zejména pohádek. Zde se utvářel typicky trnkovský styl, naplněný poetičností výrazu, kompoziční mnohotvárností, citlivým a působivým vyjádřením charakterů postav a atmosféry dějů. Vytvářel svět ze zážitků a tvůrčí fantazie, skutečnosti a snu. Lyrická nota zaznívá z jeho akvarelových perokreseb, evokujících křehký svět a idylické soužití. Nahlédl do světa dětské fantazie. Využíval a kombinoval různé výtvarné techniky a nově komponoval charakter knihy. Vedle celostránkových akvarelů, zdobných iniciál a značek se uplatňovaly drobné kresbičky vkládané přímo do textu.

Trnka ilustroval přes stovku knih, navrhl tisíce loutek a stovky hraček, byl autorem desítky scénických výprav, podílel se na výtvarné úrovni československých expozic na světových výstavách Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu, vytvořil autorsky 7 kreslených a 20 loutkových filmů, z nich 5 celovečerních a 5 středometrážních. Pod citlivými doteky jeho ruky prožívají nehybné figurky své osudy, lidská dramata, příběhy o lásce. Jeho filmy vyvolávaly polemiky na domácí scéně i na zahraničních filmových festivalech, odnášely si však mnohá ocenění a uznání.

S osobností Jiřího Trnky je spjato období nejplodnějšího rozmachu české ilustrace určené dětem. Vedle pohádek doprovázel ilustracemi tvorbu básníků Vítězslava Nezvala, Františka Hrubína či Jaroslava Seiferta, se kterými ho spojovalo osobní přátelství a jejichž verše vyvolávaly v mysli malíře vzpomínky na vlastní prožité dětství.

Více jak sto padesát exponátů je zapůjčeno z rodinného archívu.

Součástí výstavy je i prodej knih z pražského nakladatelství STUDIOtrnka, které se specializuje na reedice knih s ilustracemi Jiřího Trnky.
Ukázku několika loutek zapůjčilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, různá vydání knih s Trnkovými ilustracemi zapůjčila Knihovna Jiřího Mahena.

Doprovodné programy k výstavě:

Od 20. 11. 2012 do 25. 1. 2013
Doprovodný program:
 „KDE BYDLÍ KOCOUR“ – výtvarná dílna s kocourem a loutkami.

Vhodné pro děti od MŠ a 1. stupně ZŠ. Délka trvání cca 45 – 90 min.
Objednávky: MgA. Barbora Svátková Ph.D., e-mail: [email protected], Tel.: 542 123 635

Místo konání:
Muzeum města Brna
západní křídlo hradu Špilberku

Doba konání:
15. 11. 2012 – 27. 1. 2013

Speciální otevírací doba výstavy – od prosince 2012:
PO – NE – 9.00 – 17.00 hodin
(prodej vstupenek končí hodinu před uzavřením)

www.spilberk.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama