Vrátí se Švejk do Putimi?

Jihočeská vesnička nedaleko Písku, smáčená z jedné straně Podkostelním rybníkem a na druhé lemovaná říčkou Blanicí, je čím dál pěknější. Má na tom zásluhu mimo jiné Sdružení přátel Putimi, které údržbou historických památek a kulturními i osvětovými akcemi rozvíjí patriotizmus Putimáků.

Reklama

Putim láká turisty, kteří jdou po stopách Baarova románu Jan Cimbura a samozřejmě také Haškova Dobrého vojáka Švejka. Jeho putimská anabáze a nedobrovolná zastávka v místní četnické strážnici patří k perlám románu.

Švejka zatím připomíná jen smaltovaná cedule na stavení, ve kterém kdysi štáb vytvořil strážnici při natáčení filmu o Švejkovi. Jinak vůbec nic.
Doufejme však, že Švejk opět zamíří do Putimi! K jeho sedmi sochám, které již postavili okouzlení čtenáři po světě (stojí například v Petrohradě, sedí na lavičce s centru polského městečka Sanoz nebo se chystá napumpovat vodu ze studny na nádraží v Humenném), přibude konečně osmá v jeho rodných Čechách!

Právě o tom informovali zástupci Sdružení přátel Putimi, Spolku pro oživení nesmrtelnosti Jaroslava Haška, mezi nimiž nechyběl Haškův vnuk Richard, a autor modelu sochy akad. sochař. František Svátek na tiskové konferenci v Mediálním centru Orbis CzechTourism. Autor  se samozřejmě inspiroval nejčastější podobou dobrého vojáka, jak jej ztvárnil Josef Lada. Usoudil, že nejlépe lze Švejkovu postavu oživit v barevně patinovaném bronzu.

Realizátoři projektu se prostřednictvím médií obracejí na všechny Čechy, kteří také cítí Švejkovu nepřítomnost v Putimi jako nedostatek, aby přispěli, třeba i malým dílem, k vytvoření sochy. Ta bude nejen ozdobou této jihočeské obce, ale i výrazem našeho smyslu pro humor a nadsázku. Předpokládané náklady činí 500 tisíc korun.
 
Speciální konto Švejk je: 223512222/0300.

Putim – Četnická stanice ze Švejka

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama