Královské město Litoměřice

Střípky z historie

Litoměřice jsou městem s bohatou historií. Jejich příhodná poloha na pravém břehu řeky Labe při jeho soutoku s Ohří lákala k osídlení od nepaměti. Ostatně již kronikář Kosmas popisuje kmen Liutomericů, kteří se usídlili na vyvýšenině nad řekou Labe. Tu dnes nazýváme Dómský vrch. Tam údajně stával obrovský hrad, který strážil celý kraj. V těchto místech v 11. století kníže Spytihněv založil kapitulu s kostelem sv. Štěpána. Město se pak rozvíjelo, panoval tu čilý obchodní ruch. Dovážela se sem sůl a pěstovalo se tu víno. Za vlády Karla IV. se město rozrostlo a vzkvétalo. Smutnější časy husitství pak vystřídala renesance, která předurčila stavební ráz města. V dobách baroka stavitelský trend pokračoval a ve městě vzniklo ohromné množství staveb, zejména kostelů. Velkou zásluhu na tom měli stavitelé otec a syn Broggiové, kteří Litoměřicím zanechali skvostné budovy, které lze dodnes obdivovat. Polovina 19. století znamenala další rozvoj díky napojení města na paroplavební trasu a železnici.

Zajímavé cíle ve městě

Reklama

Věž Kalich

K návštěvě láká vyhlídková věž na budově radnice, která pochází z druhé poloviny 16. století. Tehdy si ji nechal na původně gotickém domě vybudovat jeho majitel Jan Samuel Mráz. Mrázové zde zastávali úřad perkmistrů hor viničných a městských radních. Jednání radních se odehrávala přímo nahoře ve věži. Věž je veřejnosti přístupná.

Mírové náměstí

Jedno z největších náměstí v Čechách, které má plochu bezmála 2 hektary. Ve středověku bylo obchodním centrem města, stávaly zde masné krámy a pekárny. Rozbahněným náměstím tehdy vedlo koryto s vodou. V první polovině 19. století bylo náměstí vydlážděno a byla vybudována kanalizace.

Městské sklepení

Litoměřice jsou městem s velmi dlouhou sítí podzemních chodeb, která dosahuje délky 3 kilometrů. Sklepy sloužily k hospodářským účelům a na některých místech jsou i ve třech patrech nad sebou. Zpřístupněno je zatím pouze 366 metrů, na kterých je umístěno lapidárium oblastního muzea. I tak je ale jejich prohlídka velice zajímavá.

Dómský vrch a litoměřické biskupství

Místo, na kterém se psaly nejstarší dějiny Litoměřic. Stojí zde katedrála sv. Štěpána, vybudované na místě dřívější románské stavby roku 1668. Původně neměla věž, ta k ní byla připojena až roku 1889. Věž je v letní sezoně veřejnosti přístupná a z výšky více než 50 metrů nabízí krásný výhled do okolí. Dómský vrch je od 17. století sídlem biskupství. Současným 20. biskupem je Mons. Jan Baxant.

Hrad Litoměřice

Zrekonstruovaná budova paláce královského hradu, která je multifunkčním centrem. Projekt rekonstrukce hradu byl dokončen v roce 2011 a nesl přízvisko Svatostánek českého vinařství. Proto v budově hradu nalezneme Expozici českého vinařství, která interaktivní formou přibližuje návštěvníkům taje historie a výroby vína a seznamuje je s jednotlivými vinařstvími Čech. Ve sklepních prostorách se nachází stylová degustační místnost, ve které se konají ochutnávky vín. Stavba rovněž disponuje moderním kongresovým sálem o kapacitě 180 osob. Na hradě se konají různé kulturní akce, jarmarky, pohádkové prohlídky pro děti, svatby a další.

Kulturní akce

K tradičním akcím v Litoměřicích patří zářijová oslava vína – tradiční Vinobraní. Při něm se Mírové náměstí zaplní stánky s různými pochutinami a řemesly a všichni netrpělivě očekávají příjezd krále a císaře Karla IV., který se svou družinou vyjíždí z hradu, aby Litoměřicím požehnal. Před Vánoci náměstí oplývá zvláštní atmosférou, kterou je možné si vychutnat z ptačí perspektivy při večerních prohlídkách věže Kalich. Tehdy se na osvětleném náměstí pořádají vánoční trhy, na kterých voní svařené víno, purpura a trdelník. Nádhernou němou kulisu litoměřickým akcím tvoří domy na náměstí, které jsou součástí městské památkové rezervace.

Místa, která jsme zde uvedli, zdaleka nejsou úplným výčtem toho, co Litoměřice nabízejí. Nepřeberné množství historických staveb, malebná poloha na břehu řeky, magická atmosféra, zajímavé kulturní akce a nádherná příroda v okolí jsou tím, co Vás při návštěvě čeká.
Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p.o.

Informační centrum                   
Mírové náměstí 16/8a               
412 01 Litoměřice                   
Tel.: +420 416 732 440             
www.litomerice-info.cz               
[email protected]               

Hrad Litoměřice
Tyršovo náměstí 68
412 01 Litoměřice
tel.: +420 416 536 155
www.gotickyhrad.cz
[email protected]

Facebook: Hrad Litoměřice
Autoři fotografií: Petr Schuster, Aleš Vondrák, Miroslav Laube, Jan Barek

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama