Nastává doba vinobraní – burčák již netrpělivě duní v sudech!


Podzimní slavnosti vinobraní mají u nás dlouhou tradici. Na Moravě i v Česku se sklizeň vína spojená s burčákem a rozličnými radovánkami stala každoroční vítanou kratochvílí. Nedílnou součástí mnoha vinobraní se stává kromě ochutnávek skvělých vín a burčáků také pestrý doprovodný program spolu s průvody králů, folklórní hudbou nebo prohlídkou jindy nepřístupných míst. Přehled těch nejatraktivnějších akcí vám přináší portál www.kudyznudy.cz – stačí si jen vybrat a dobře rozplánovat. Slavnosti vinobraní se konají až do konce září!

Do Pavlovic ještě o prázdninách

Reklama

Velké Pavlovice jsou nejvíce na jihu, tak se není čemu divit, že jejich vinobraní je vždy velmi brzy. Jako každý rok vás tu čeká spousta zábavy a ještě více pití. Pokud patříte ke skalním fanouškům burčáku, nebudete tu 31. 8., kdy vinobraní začíná, chybět.

Mikulov – město vína a kultury

A vzhůru do Mikulova. Princip společného termínu se Znojmem se neosvědčil, a tak letos můžete stihnout obojí. Pálavské vinobraní je dříve, zapište si termín 7. 9. V zásadě tu můžete v komornější atmosféře, než jaká panuje ve Znojmě, zjistit, jaký bude letos ročník na Mikulovsku, tedy v našich nejlepších vinařských polohách. Hudba na náměstí i v amfiteátru samozřejmostí!

Na Kuksu to také žije

Už 8. 9. proběhne na Kuksu požehnání úrodě z obnoveného vinohradu hraběte Šporka a otevření léčivých pramenů na kaskádovém schodišti. Namísto vody tu prý poteče víno jako za dob starého dobrého hraběte… Kdo má daleko do Mikulova, může zkusit podkrkonošskou variantu…

Znojmo – tradiční vinobraní

S přehledem můžeme říci, že nejlepší vinobraní bývá každý rok ve Znojmě. Pravda, je to trochu megalomanská akce, ale má obrovskou tradici. Navíc můžete v kterémkoli okamžiku zmizet v některém z mázhauzů starého města, kde bude hrát s trochou štěstí i živá cimbálka a celý historický program a masová zábava na hlavním pódiu budou celé světelné roky vzdálené. Takže za krále Jana můžete padnout 14. a 15. 9.

Vinobraní pro Pražáky

V Praze to také žije, a i když jsou ceny burčáku o 30 % vyšší než na Moravě, oslavit sklizeň vína můžete i zde. Jedním z vyhlášených míst tradičního pražského vinobraní je Grébovka, kde se chvílemi ani nedá sednout na trávník, ale pokud se nedostanete do Znojma a bez burčáku už to nevydržíte, můžete přijít 14. a 15. 9. ve stejném termínu sem.

Tip – hledejte kvalitní moravská vinařství, každoročně v kvalitě vede Modrý sklep.

Vinobraní na Hradčanech

7. ročník Vinobraní na Pražském hradě v prostorách Královské zahrady a Míčovny proběhne ve stejném termínu jako to na Grébovce, takže se třeba pozornost rozdělí a na obou bude více prostoru. Během víkendu mají návštěvníci jedinečnou příležitost prohlídky veřejnosti jinak nepřístupných produkčních zahrad s Masarykovým včelínem.

Vinobraní na zámku v Roudnici nad Labem

V přesné polovici září se s vinobraními roztrhne pytel. Také v Roudnici nad Labem, ve zdejším barokním zámku (na nádvoří i v parku) budete moci 15. 9. ochutnat burčák ze zdejších vín, která mají také velmi dobré jméno. Kulturní program je také zaručen.

Třetí zářijový týden v Mělníku

Z Roudnice je do Mělníka, co by kamenem dohodil, takže se snad stihnete za týden vzpamatovat a přesunout na místo určení. Program bude stejně bohatý jako každý rok a jeho zlatý hřeb je zcela totožný se všemi výše jmenovanými akcemi – burčák pro všechny. Poznačte si 21. – 23. 9.

2. Drnholecké vinobraní

Prastarý městys nedaleko Mikulova se pomalu probouzí z letargie a 22. 9. nabízí vinobraní, které se liší od ostatních. Vzhledem k velikosti není tolik komerční a zažijete tu spoustu atrakcí skutečně spojených s vínem a tradicemi. Nejzajímavější je asi „zarážání hory“, ale neméně atraktivní bude také soutěž o nejrychlejší „natažení“ koštýře, lovení korkových špuntů z lavoru ústy a mnoho dalších. Navíc zde budou otevřené místní sklepy pro okružní ochutnávku.

Karlštejnské vinobraní 2012

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Co více napsat k tradiční akci, která každoročně přitáhne tisíce turistů nejen z Prahy, ale v dnešních časech i ze světa? Snad jen že se letos koná 29. 9. – 1. 10. Je to také poslední z těch opravdu velkých vinobraní v sezoně. Pak už si můžete odpočinout a počkat na Svatomartinské.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama