HRAD LITOMĚŘICE

Informace, že Litoměřice mají hrad, je pro mnohé návštěvníky města stále novinkou. Ostatně, stavba královského paláce z poloviny 13. století je v provozu teprve od dubna roku 2011. V minulých letech prošla náročnou rekonstrukcí za podpory z fondů EU, čímž vznikla velice neobvyklá budova, snoubící v sobě prvky středověké i moderní architektury. 

Celá rekonstrukce nesla podtitul “Svatostánek českého vinařství”. Účelem stavby je totiž propagovat česká vinařství, zejména ta menší a rodinná a stát se tak protipólem vinařství moravskému. Pro tento účel zde byla zřízena interaktivní expozice českého vinařství. Ano, i zde – na nejseverněji položených vinicích v Evropě se vyrábí výborné a kvalitní víno. V litoměřické vinařské podoblasti se pěstují zejména odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Müller Thurgau, Tramín či Svatovavřinecké.
Tato vína můžete na hradě vidět, něco se o nich dozvědět, ochutnat je a také si je zakoupit. Jsou totiž uložena v těch správných podmínkách v hradním sklepení. Pokud se o víno opravdu zajímáte, není nic snazšího než přijít na některou z řízených degustací do degustační místnosti a poslechnout si výklad zkušeného vinaře či sommeliera. Příležitost máte přibližně jednou za měsíc v nepravidelných termínech.
Pokud rádi vyrážíte za kulturou, proč opět nezkusit litoměřický hrad? Z nabídky kulturních akcí si určitě vyberete to pravé pro Vás. Výstavy, koncerty, jarmarky, neformální posezení při hudbě či pohádkové prohlídky pro nejmenší – to vše tu lze zažít.
Ale pozor, to stále ještě není všechno. Budova hradu v sobě skrývá moderní kongresový sál o kapacitě 180 osob, vybavený veškerou potřebnou technikou včetně překladatelských kabin. Sál je vhodný k pořádání konferencí, jednání, přednášek, koncertů a dokonce i svateb. Nejen, že se jedná o prostor vysoce reprezentativní, ale zároveň také bezbariérově přístupný.
A dostupnost z okolí? Ta je na jedničku – z Prahy se sem dostanete za 40 minut po dálnici, z Ústí nad Labem přibližně za 30 minut. Tak neváhejte a přijeďte se podívat do staronových zdí Hradu Litoměřice.

Reklama

Kontakt

Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p.o.
Hrad Litoměřice
Tyršovo náměstí 68/5
412 01 Litoměřice
www.gotickyhrad.cz
[email protected]
tel.: +420 416 536 155

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama