Dejte nudě sbohem a užijte si tak trochu jiné prohlídky…

Rádi s celou rodinou cestujete po českých hradech a zámcích, ale při zdlouhavých a nezáživných výkladech usínáte? Pak je čas vyrazit na originální prohlídky, které vás zapojí přímo do děje! Po celé léto můžete luštit hádanky vedoucí k tajuplné třinácté komnatě, nahlédnout do mýty opředeného atomového krytu na pardubickém zámku, nebo na hradě Rožmberku odsoudit členy rožmberské dynastie k věčným mukám pekelným! Pro otrlé povahy je připravena noční prohlídka kostnice v Sedlci či setkání s katem na hradě Kost. S dětmi zamiřte třeba na zámek Radíč, kde se malé dámy doslova promění na rokokové princezny a kluky uchvátí zbraně, které si také hned vyzkouší.

Tajemství a záhady, při nichž vás zamrazí v zádech

Reklama

Jestliže milujete dobrodružství a romantiku, nechcete být jen pasivními účastníky prohlídek a rádi řešíte hádanky, navštivte hrady a zámky zapojené do nevšedního projektu Otevřete 13. komnatu. Interaktivní prohlídkou vás provede tajemná postava z minulosti či pověstí, která se váže ke konkrétnímu objektu – například na zámku Kačina se setkáte s duchem hraběte Rudolfa Chotka, který propadl alkoholu, na Kosti čeká otrlé návštěvníky hradu kat Heřman, který v kulaté Červené věži zazdil tucet císařských vojáků, Slezskoostravským hradem zase provází lotr Xaver Zahozenec, postrach celého ostravského kraje. Jaký byl život s poťouchlým zámeckým pánem Oktaviánem, který neváhal své manželce nastražit myši do postele se dozvíte na zámku Chlumec nad Cidlinou. Dáváte-li přednost spíše postavám z říše fantazie, zastavte se v broumovském klášteře, kde na vás čeká známý filmový loupežník Lotrando nebo na zámku Loučeň, kterým provází místní Bílá paní. Oživené prohlídky se konají obvykle o víkendech a svátcích až do konce října.
 
Patříte-li k nebojácným turistům, nenechte si ujít nevšední zážitek v sedlecké kostnici, kde budou od 25. června do 4. září probíhat každé pondělí mimořádné noční prohlídky s kostýmovaným průvodcem, který vás za svitu svíček kostnicí provede. Na závěr vás čeká ještě hudební vystoupení v horní kapli. Každé úterý od 25. června do 4. září se v nedaleké katedrále Nanebevzetí Panny Marie konají další zvláštní prohlídky. Za zpěvu gregoriánského chorálu si prohlédnete všechny její taje a zákoutí – od podlahy až pod střechu. Na vlastní oči spatříte kosti zavražděných mnichů,relikvie svatých, nejstarší monstrance na světě a ochutnáte mešní víno.
 
Nevšední překvapení čeká každou sobotu návštěvníky pardubického zámku, který skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let schovaný v zámeckých valech, o němž koluje mnoho fantastických historek – hovoří se například o propojení do jakési nemocnice skryté v podzemí zámku. Možnost prozkoumat neznámý prostor mají návštěvníci pardubického zámku každou sobotu v 10:00 a v 15:00 hodin.

Od začátku prázdnin do konce září máte možnost navštívit doposud veřejnosti nepřístupný klášter v Borovanech, kdy se zde konají noční prohlídky s historickými postavami. Při hraných scénkách se dozvíte mnoho zajímavostí z bohaté historie kláštera.
 
Když se na hrad Rožmberk vypravíte v nočním čase odhalíte, která z duší, slavných osobností mocného rodu Rožmberků a Vítkovců náleží nebi, a která peklu. Rozhodnutí, kdo bude muset do pekla a kdo přijde do nebe bude na vás.
 

S dětmi na skok do pohádky

Na zámku v Mníšku pod Brdy to s dětmi umí – prohlídka zvaná Tři věže je určena rodinám s dětmi již od tří let. Malí návštěvníci se mohou těšit na setkání s loutkami čertíka a anděla v životní velikosti, dozvědí se, kam chodili pánové hrát karty anebo jak se volalo na služebnou. Velmi oblíbená je také prohlídka panenek Barbie v historických kostýmech. Mezi 70 panenkami nechybí Kleopatra, Marie Terezie, císařovna Sisi a další známé osobnosti.
 
Zámek Radíč nabízí několik interaktivních komnat určených především dětským návštěvníkům – mladé dámy si v budoáru pro princeznu mohou zkusit, jak jim to sluší v šatech inspirovaných rokokem a která paruka či škraboška se k šatičkám nejlépe hodí. Na mladé pány čeká zbrojnice plná rytířského vybavení a vše je k vyzkoušení – meče, štíty, helmy z různých historických období, halapartny a jiné tyčové zbraně z dílny papírového platnéře Jiřího Havlise z Borovan.

V Dětenicích probíhají každý den kromě pondělí v červenci a v srpnu od 14 hodin rytířské turnaje. Rytíři v pravém brnění prohání své mocné koně a přilbice na jejich hlavách se pestří barevnými chocholy. Nechybí ani ukázky sokolnictví. Kdo má pro strach uděláno, může navštívit dětenický zámek – každou sobotu se zde konají prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Strašidelné prohlídky rozesmějí nejen děti, ale pobaví také dospělé.
 
Kouzelné bytosti čekají na malé návštěvníky také na hradě a zámku Staré Hrady – každou sobotu a neděli v červnu, září a o prázdninách každou neděli a středu. Potkáte zde veselé  princezny, čarodějnice i čerty. Každou sobotu o letních prázdninách se gotické zdi Starých Hradů vracejí do středověku – nechybí zde rytířské souboje, dobové tržiště se středověkými pokrmy, hudba a ohně i ukázky práva útrpného. Vše je navíc zahaleno do templářského tajemství…

Otevřeno letos poprvé!

Hrad Svojanov od března 2012 zpřístupnil jedinečný dům zbrojnošů. Unikátní prostory se otevírají návštěvníkům v plné míře poprvé v historii hradu. V Horním nahlédnete do života hradní posádky na konci 15. století. Uvidíte zde dobové zbroje, brnění či zbraně. Raritou je také kroužková košile sestavená z 16 000 kroužků. Velkou zajímavostí je sbírka starých her, mezi nimiž jsou například vyřezávané šachy nebo karty na ručním papíru.
 
V Letohradě budete od 1. července navštívit zrekonstruovaný areál středověké tvrze Orlice. Na prohlídce tvrzí, která nabídne tři prohlídkové okruhy, bude k vidění funkční historická knihtiskařská dílna, unikátní nástěnné malby nebo expozici 120 vycpaných zvířat.
 

Cestujte časem při historických akcích

Rozptýlení od starostí všedního dne se vám dostane na hradě Sovinci, který pořádá celou sezónu zajímavé kulturní pořady. Na každý víkend je připravena jiná historická akce – 14. a 15. června se Sovinec v pořadu Za čest a krále vrátí v čase do temné doby třicetileté války. Návštěvníky čeká bitva a ukázky života v obléhaném hradě. Dále se zde odehraje gotický rytířský turnaj v seku mečem (11.-12.8.), festival práva útrpného Tajemství staré almary (29.-30.9.) nebo netradiční prohlídky hradních zákoutí s názvem Hofmistrova závěť (27.-28.10.).
 
Na hradě Zubštejně se 21. července strhne velkolepá bitva! Potkáte zde nejen bojechtivé šermíře, ale také středověké hudebníky, kejklíře a orientální tanečníky.
 
V druhé půli prázdnin, 11. srpna padne vodní hrad Budyně do rukou burgundským vojákům! Návštěvníci se tak vrátí do roku 1474 a setkají se se švýcarskými žoldnéři, burgundskými vojáky i statečnými obránci hradu. Jednotlivé drobné šarvátky mezi vojsky pak vyvrcholí dramatickým dobýváním hradeb.
 
Chřestění zbroje a ryk rytířů na koních uslyšíte 25. srpna v Kadani při Císařském dni. Atmosféru podtrhne rytířské ležení, jehož centrem bude stylově vybavený rytířský stan, středověká lazebna či katovna, ve které nebude chybět kláda či natahovací žebřík.
 
S Karlem IV. se můžete setkat také na hradě Karlštejně, a to 29. září při Karlštejnském vinobraní, kterého se každoročně účastní také Karlova choť Eliška Pomořanská v doprovodu 250členného průvodu v gotických kostýmech. Na Karlštejně si můžete vychutnat nejenom různé druhy vín, burčáku a kulinářských specialit, ale také vystoupení šermířů, kejklířů a pištců, ukázky lidových řemesel a pokud budete mít chuť naučíte se tančit historické tance.

www.kudyznudy.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama