Sportem ku zdraví. Prvním krokem je ochrana hlavy a očí

S  jarním počasím přichází i čas pro aktivní sportování. To přináší nejen řadu příjemných zážitků, ale i nebezpečí možných pádů a zranění. Proto je potřeba dbát zejména na ochranu hlavy a očí. Funkční přilba a kvalitní brýle by tak neměly chybět žádnému sportovci.

Cyklisté, kteří při jízdě nosí přilbu, podstupují až devatenáctkrát menší riziko úmrtí. Při pádech z kola bývá nejčastěji, a to ve 44 %, poraněna hlava, ve 27 % paže, v 6 % břicho a ve 23 % kolena. Riziko poranění hlavy se podle výzkumu s přilbou snižuje o 85 % a riziko poranění mozku až o 88 %. Proto je důležité při výběru helmy klást důraz na několik základních kroků. Před jejím nákupem, je nutná důkladná zkouška. Za prvé musí být přilba pohodlná, neměla by tlačit, na druhou stranu musí ale pevně držet. Při zkoušce je důležité mít na očích cyklistické či dioptrické brýle, aby velikost odpovídala obvodu a tvaru hlavy a dalším potřebným proprietám. Řada helem nabízí širokou škálu velikostí od S po XL.
Upínací systém se má vyznačovat jednoduchou obsluhou a samozřejmě by neměl tlačit na krku. Při dlouhé jízdě se každé nepohodlí stává problémem. Dostatečně široké větrací otvory jsou dalším nepostradatelným atributem kvalitní přilby. Cirkulace vzduchu totiž zabrání nadměrnému pocení. Závodníci by pak měli investovat do funkční helmy, která bude disponovat pevnější konstrukcí. Novinkou je např. InMold technologie, která díky rozložení síly při nárazu zaručuje vysokou pevnost, pružnost a maximální bezpečnost. Odlehčená polystyrenová pěna je přímo vstřikována do skeletu, a tím je spojení obou částí pevnější. Bezpečnost je podpořena i výběrem přilby s nízkou hmotností. Hmotnost přilby by u dětí neměla přesahovat 300 g a u dospělých 500 g. Helmy s InMold technologií vyrábí např. italská značka SH+. V neposlední řadě pak hraje roli i design helmy. V současné době existuje široké spektrum barev  i ve variantách s reflexními barvami.

Reklama

Přilba je ochranným štítem číslo jedna, kterému sekundují sportovní brýle. Při nákupu sportovních brýlí je hlavní účel využití. V každém případě rám brýlí má lícovat oblast očí, aby pod něj nefoukal vítr, a nedráždil tak zrak. Dále by neměly chybět protiskluzové materiály v oblasti kořene nosu a uší.  Čočky správně uzavírají celou oblast očí, avšak nemělo by docházet k jejímu zamlžení. Proto je důležité vybírat brýle s ventilačními otvory, které zajistí proudění vzduchu. Nejdůležitější hlavním bodem při výběru brýlí jsou samotné čočky. Existuje několik druhů čoček, které jsou vhodné do konkrétních venkovních podmínek. Určitě se vyplatí investovat do polarizovaných či fotochromatických zorníků, které nabízí např. značka SH+. Polarizovaná skla umožní přehlednost i za horších podmínek, odstraní nežádoucí odlesky a vytvoří čistý a ostrý obraz. Fotochromatická samozabarvovací skla udržují stejnou kvalitu obrazu i v přechodu z přímého slunce do stínu. Během několika sekund se z tmavě kouřového zabarvení přemění do světle hnědé, díky čemuž se přizpůsobí propustnost světla až na hodnotu 9,4 %. Cena brýlí tohoto tipu se pohybuje kolem 1.000 – 3.000 Kč. Levnější varianty pak přináší typy brýlí s vymitelnými zorníkěny, které jsou většinou již v ceně. Tlumené a tmavší barvy se hodí do slunečného počasí, naopak při ranním či podvečerním sportování je lepší sáhnout po světlejších – žlutých či čirých. Pokud nosíte dioptrické brýle, jsou pro vás vhodnou volbou specializované brýle s dioptrickou vložkou. Designů, stejně jako u helem, je široká paleta. Řada brýlí již disponuje designy, které se hodí jak na sport, tak třeba do města. Jednou z kvalitních a prověřených značek kde můžete brýle vybírat je SH+ .

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama