Do jeskyní také o prodloužených víkendech začátkem května

Protože se blíží dva květnové státní svátky, možná že i vy budete mít dva prodloužené víkendy a chystáte se navštívit nějaké zajímavé lokality v České republice.

Nabízíme vám několik tipů na dobrodružné výlety ve dvojici nebo s dětmi do tajemných jeskyní.

V České republice je jeskyní zpřístupněných veřejnosti čtrnáct. Jsou to podzemní prostory, které vznikaly různými geologickými procesy, měly svůj vývoj, svoji historii osídlování, objevování, výzkumu a zpřístupňování, mají rozdílnou náročnost a délku prohlídkových tras. Po návštěvnických trasách vás provedou školení průvodci, mnoho dalších informací získáte z názorných doprovodných expozic. Uvidíte krásnou jeskynní výzdobu, pro kterou k nám jezdí turisté z celého světa. Ve zpřístupněných jeskyních je uskutečňováno mnoho zážitkových akcí, které bývají veřejností velmi vyhledávané. Jsou to koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, akce k oslavám Dne Země, oživené prohlídky jeskyní, začal celoroční festival netradiční hudby Cave beat 2012, připravovaný je hudební festival Čarovné tóny Macochy.

Mapa ČR s lokalitami jeskyní

V Libereckém kraji se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně s průzračně čistým a překrásně prosvětleným největším podzemním jezerem v Čechách, ve Středočeském Koněpruské jeskyně se známým sintrovým útvarem Varhany, v Jihočeském Chýnovská jeskyně se zachovalým starobylým rázem prohlídkové trasy a s jedinečnými přírodními kresbami na stěnách a stropech v tónech bílé, žluté a hnědé barvy. Na jižní Moravě najdete Jeskyni Na Turoldu, největší jeskynní systém v jurských vápencích u nás s tzv. turoldskou výzdobou, a pět jeskyní Moravského krasu. Jsou to především Punkevní jeskyně s plavbou po podzemní říčce Punkvě, projížďkou vláčkem až k jeskyním nebo jízdou lanovkou na Horní Můstek propasti Macocha. Na návštěvu Punkevních jeskyní je pro velký zájem nutná rezervace předem. V Moravském krasu je dále významná paleontologická a archeologická lokalita Jeskyně Balcarka s expozicí o pravěku, Kateřinská jeskyně s unikátním seskupením úzkých, až 4 metry vysokých hůlkovitých krápníků, Sloupsko-šošůvské jeskyně se světově proslulou a archeologicky cennou jeskyní Kůlnou, a Jeskyně Výpustek se zachovalým, přísně tajným a veřejnosti zpřístupněným velitelským pracovištěm bývalé československé armády. V Olomouckém kraji jsou Mladečské jeskyně, nejstarší a největší sídliště moderních lidí (cromagnonců) ve střední Evropě, Javoříčské jeskyně, výjimečné nejen rozměrnými jeskynními prostorami, ale i mohutnou a bohatou krápníkovou výzdobou a největším zimovištěm netopýrů v ČR, Jeskyně Na Špičáku s unikátním srdcovitým profilem chodeb a množstvím historických nápisů a kreseb na stěnách, které jsou předmětem výzkumu, Jeskyně Na Pomezí, nejdelší krasový systém v ČR vytvořený v krystalických vápencích (mramorech) s bohatou krápníkovou výzdobou, a Zbrašovské aragonitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyněmi hydrotermálního původu u nás s unikátní výzdobou minerálu aragonitu.

Aktuální provozní doby, termíny akcí a další informace můžete vyhledat na oficiálních stránkách Správy jeskyní ČR www.caves.cz nebo www.jeskynecr.cz.

Popis k fotografiím:

1) Nejen na Den čarodějnic 30. dubna můžete v Kateřinské jeskyni uvidět její symbol – stalagmitový útvar Čarodějnice
2) Mapa ČR s lokalitami zpřístupněných jeskyní
3) V Koněpruských jeskyních je nově instalovaná expozice ve středověké tajné penězokazecké dílně
4) Jeskyně Na Špičáku je známá unikátním srdcovým profilem chodeb

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Historický okamžik pro cyklisty: město Bohumín dokončilo spojení Odry s Ostravicí

Icon 04.06.2021

Propojení Starého Bohumína s Ostravou a Odry s Ostravicí se dočkali příznivci cyklistiky. ...

Celý článek

S dětmi za Večerníčkem! Tip na výlet pro deštivé dny

Icon 25.07.2021

Prázdninové počasí je jak na houpačce… jeden den vymyslíte super výlet a druhý den vám poč...

Celý článek

V Krkonoších opravují kilometry turistických chodníků

Icon 17.08.2021

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opravuje některé turistické chodníky na značen...

Celý článek

Zoo Praha oslavila 90. výročí svého založení

Icon 29.09.2021

Prvním návštěvníkům se Zoo Praha otevřela 28. září 1931. Tehdy ještě nedokončený osmihekta...

Celý článek

Francouzské speciality v projektu Goût de France představí i české restaurace

Icon 06.10.2021

Praha 5. října (ČTK) – Delikatesy francouzské kuchyně mohou od příštího týdne ochutn...

Celý článek

Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou, potvrdil správní soud

Icon 22.10.2021

Brno/Teplice 22. října (ČTK) – Hadí lázně v Teplicích zůstanou kulturní památkou. Ne...

Celý článek