Výstava Jakub Schikaneder (1855-1924) ve Valdštejnské jízdárně v Praze

Od  20. dubna 2012 je ve Valdštejnské jízdárně v Praze k vidění dosud nejucelenější  výstava díla malíře Jakuba Schikanedera.

Mimo jiné představí i díla, považovaná celá desetiletí za ztracená.  Po více než sto třiceti letech zde budou k vidění například obrazy Meditace (1877) a Příšerná společnost (1878), které Schikaneder vystavil ještě jako žák pražské Akademie, kterou navštěvoval v letech 1870-1878. Dosud prakticky neznámá díla se však netýkají jenom Schikanederových studentských let.

Reklama

Na začátku dlouhé řady městských uliček a zákoutí v podvečerním šeru, které Schikaneder vytvořil v prvních dvaceti letech nového století, stojí nově objevený obraz Soumrak, vystavený v roce 1896 na výroční výstavě Krasoumné jednoty v Praze. Pražská nokturna představují asi nejznámější složku Schikanederovy tvorby. Za čtrnáct let od poslední velké výstavy Schikanederova díla se podařilo objevit také řadu z nich, a tak bude v příštích měsících  možno poprvé spatřit mimo jiné výjevy Na zámeckých schodech, Staropražské nokturno, Ulice s drožkou v zimním podvečeru a Tramvaj v pražské ulici.  Zásadní přínos k poznání Schikanederova díla představuje také objemný vědecký katalog, který vyjde současně se zahájením výstavy.

Pro Národní galerii v Praze představuje výstava díla Jakuba Schikanedera také novou etapu v přístupu k návštěvníkům. Vedle katalogu, tištěného průvodce pro dospělé návštěvníky a webových stránek  proto připravila také Deník Jakuba S., speciální publikaci o díle a době Jakuba Schikanedera (1855-1924) s řadou nápadů a her pro děti. Knihu lze dotvářet, vpisovat do ní, kreslit i lepit. Průvodcem každou kapitolou bude jeden z domácích mazlíčků Jakuba S. Dětem je určena také interaktivní počítačová hra, věnovaná životu a dílu Jakuba Schikanedera. Kromě obvyklých návštěvnických programů budou mít zájemci k dispozici nejen audioprůvodce, ale poprvé v historii Národní galerie v Praze také unikátního elektronického průvodce ve znakové řeči pro neslyšící. Výstava Jakub Schikaneder kromě unikátních exponátů nabídne také novou úroveň komfortu pro návštěvníky.

Více informací o výstavě a doprovodných programech mohou zájemci o dílo Jakuba Schikanedera najít na stránkách www.schikaneder.cz.

Valdštejnská jízdárna
Tel. – pokladna: (+420) 257 073 136
Valdštejnská 3
Praha 1 – Malá Strana
110 00

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama