Olomouc – nejkrásnější město v České republice

Pohoda a spousta dojmů i zážitků.

Nejkrásnější město České republiky, s památkou Unesco, které má stejné architektonické kouzlo jako česká metropole, ovšem bez doprovodného zmatku a chaosu. Že nevíte, o jakém městě je řeč? Podle mínění nejrespektovanějšího světového průvodce Lonely Planet přesně tato slova vystihují město Olomouc. Pokud jste už Olomouc zažili, jistě jim dáte za pravdu. Pokud ještě ne, bylo by zbytečné váhat. I v letošním roce čeká tato krásná a starobyle vznešená metropole s otevřenou náručí na nové návštěvníky. Už od dob Velkomoravské říše se píší dějiny Olomouce a ve městě je to opravdu znát. Více než tisíciletí souvislého kulturního a stavebního vývoje se prostě nedá přehlédnout. Vychutnejte si areál hradu, kam v jedenáctém století unesl legendární kníže Břetislav svou vyvolenou Jitku, prohlédněte si palác, v němž vládly generace olomouckých biskupů, arcibiskupů a kardinálů, projděte se kolem paláců slavných rodů, ztište se v některém z mnoha gotických či barokních chrámů v čele s katedrálou svatého Václava, v níž před dvěma staletími zazněla Beethovenova Missa solemnis, kterou pro tento chrám slavný skladatel složil, vydejte se do parků lemujících mohutné opevnění, jemuž kdysi velel slavný maršál Václav Radecký z Radče. Město samo vám dá odpovědi na otázky, proč do Olomouce tak často a rád jezdil císař František Josef I., který zde také v osmnácti letech nastoupil na trůn, či jak se tady líbilo malému Wolfgangu Amadeu Mozartovi.

Reklama

Vraťme se na chvíli k tvrzení průvodce Lonely Planet. Co se vlastně porotcům z Lonely Planet na Olomouci tolik líbilo, že ji letos zařadili mezi deset nejkrásnějších ukrytých pokladů Evropy? Své rozhodnutí zdůvodnili tak, že město má stejný architektonický šarm a kouzlo jako Praha, ovšem bez přílišného chaosu a navíc má v rukávu ještě několik es. Například socialisticko-realistický orloj, který přinutí diváka udiveně pozdvihnout obočí, dochovanou část biskupského paláce z 12. století, nejvzácnější moravské církevní stavby a druhou nejstarší univerzitu v zemi, díky níž se ve městě snoubí historie s živou mladou generací a její budoucností. Ostatně i díky tisícům studentů je v Olomouci řada klubů či třeba malých divadel.

Olomouc podle textů v Lonely Planet charakterizují slova jako kouzlo, tajemná výzva či tajemství. Při procházce spletí uliček cítíme, že takřka kolem nás prochází renesanční kavalíři a dámy a že za tamtím rohem dost možná vyjde za chviličku průvod zbožného barokního bratrstva. Když se pak z úzké uličky dostaneme na některé z náměstí, máme dojem, že jsme se ocitli na divadelním pódiu plném nejkrásnějších kulis, tvořených fasádami paláců, sochami, kašnami a sloupy, vše pro ten nejpůsobivější vizuální dojem. Olomouc není tolik ukřičená jako největší světová turistická střediska. Každého návštěvníka nicméně po chvíli okouzlí a pohltí, takže mezi městem a jeho divákem vznikne pouto, které se udrží po dlouhá léta. Zkuste to i vy.

Snad úplně každý Čech někdy slyšel o jedné z nejproslulejších gastronomických specialit. Olomoucké tvarůžky znají všichni, i když Olomouc třeba nikdy nenavštívili. Není ovšem nic lepšího než vychutnat si tvarůžky a různé dobroty právě zde, ve městě, které tomuto nezaměnitelnému sýru dalo jméno. Olomoučané vědí, jakým pokladem tvarůžky jsou, a proto jim věnují i podstatnou část oblíbené červnové soutěže Gastro.ol, v níž se prezentují nejen místní restaurace, ale i amatérští milovníci gastronomie, kteří představují vlastní, ať už nové či třeba po babičkách poděděné recepty na pochutiny z aromatického sýra. Různé dobroty z tvarůžků ovšem dostaneme po celý rok v mnoha olomouckých restauracích, takže nemusíme spoléhat jen na červnovou gastro show.

Po jídle bývá žízeň, což má v Olomouci snadné řešení. Na dávnou tradici místního pivovarnictví navazují malé soukromé pivovary, které uspokojí svou pestrou nabídkou snad každého, komu není pivo proti mysli. A pokud by nestačilo pivo pít, můžeme se v něm i vykoupat… Ano, v Olomouci jsou i pivní lázně. A ještě zpět k oněm oblíbeným malým, ale nepřehlédnutelným kouskům sýra. V podloubí starobylé radnice, v prostorách informačního centra je vám k dispozici unikátní automat na různé tvarůžkové výrobky. Stačí vybrat, vhodit minci a už si domů odnášíte nezapomenutelný suvenýr. Je-li jen trošku příznivé počasí, rozhodně stojí za to po prohlídce města sestoupit hradebním výpadem do parku a ve stínu staletých stromů si utřídit zážitky či prostě jen tak odpočívat. Pokud snad hezky není, nevadí. Kromě již zmíněných divadel a klubů je v Olomouci spousta galerií, muzeí a dalších míst, kde lze úspěšně zapomenout na to, že se venku zrovna zatáhlo a strašidelně hřmí. Můžeme ale třeba i nakupovat v mnoha obchůdcích, nebo se vydat do některého ze sportovních zařízení. A abychom nezapomněli, jsou tu samozřejmě i ony restaurace… Dejme opět slovo profesionálům z Lonely Planet: Každý cestovatel si může ve městě najít právě svou zvláštní hospůdku, která bude jeho malým tajemstvím. A právě taková je Olomouc. Plná nabídek, zážitků i tajemství.

http://tourism.olomouc.eu
 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama