Otevření rozhledny na Křížové hoře

Ceny do soutěžeNová rozhledna v Králickém miniregionu byla otevřena v červnu letošního roku. Stojí na Křížové hoře nedaleko obce Červená Voda v nadmořské výšce 734 m. Ochoz ve výšce 25 m poskytuje pěkné výhledy na Orlické hory a Kralický Sněžník.

O stavbě objektu na Křížové hoře se v Červené Vodě mluvilo dlouho, protože hora byla kdysi velice významným poutním místem. Na vrcholu stál dřevěný kostel a vedla k němu křížová cesta. V dobách největší slávy hory se na jejím vrcholu scházely na poutích tisícovky lidí. Bohužel v šedesátých letech kostelík padl za objeť nezájmu tehdejšího obyvatelstva a byl zdevastován vandaly stejně jako pískovcové kříže křížové cesty.
Původním záměrem bylo znovu postavit dřevěný kostel, po konzultacích s architekty tento záměr ale představitelé obce přehodnotili a změnili stavbu na rozhlednu. Při realizaci byl brán v úvahu i původní církevní význam místa. Pod rozhlednou byl z kamenné dlažby vyobrazen základ tehdejšího kostela a pro záměry církve byl postaven kamenný oltář. Největší z pískovcových křížů byl opraven už v minulosti a v této době probíhají za účasti místních neziskových organizací opravy dalších. Doufejme, že následující generace budou ke stavbě uctivější, než jak tomu bylo v minulosti.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu