Dny evropského filmu

19. ročník přehlídky současné evropské kinematografie.

Festival přinese přes 40 snímků z více než 25 evropských států.

Termín konání: 12. – 19. 4.
Místo konání: Praha – kina Lucerna a Světozor

Reklama

Dny evropského filmu zahájí 12. dubna 2012 v pražském kině Světozor dánsko-český historický snímek Královská Aféra, který získal 2 Stříbrné medvědy na letošním MFF v Berlíně.  Film byl vyroben v české koprodukci a byl natáčen převážně v Čechách.

Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 19. dubna 2012 Koriolanus – moderní adaptace jedné ze Shakespearových her. Snímek Koriolanus získal několik Cen Asociace kritiků města Austin 2011.

Přehlídka letošního ročníku se opět dělí do tematických sekcí, které jsou oproti minulému roku rozšířeny:

Sekce NÁRODNÍ LIGA představí aktuální nebo loňské favority jednotlivých zemí ucházející se o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Sekce K VĚCI je sestavená ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a je věnována Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, kterým byl rok 2012 vyhlášen. Vybrané snímky narušují tradiční stereotypy zobrazování stáří ve filmu a tematiku představují neotřele a pokaždé z jiného pohledu.

Sekce FILM & MUSIC je sekce zaměřená na evropské filmy s tématem hudby, na hudební filmy a dokumenty. Hudební sekce představí například česko-jihoafrický dokument Punk in Africa (snímek mapujícího vznik a vývoj punkového hnutí na jihu Afriky).

Sekce LUX PRIZE nabídne výběr filmů soutěžících o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX Prize. Představí jak její aktuální i nedávné vítěze, tak i další finalisty. Filmy Ceny LUX odrážejí rozmanitost Evropy a přibližují různé pohledy na život v ní.

Sekce BEST OF je výběr toho nejzajímavějšího, co v posledních dvou letech vzešlo z kinematografií jednotlivých zemí, například v Cannes oceněného snímku Velikáni Bouli Lannerse, uvede sekce jedinečný polský dokumentární film Tomasze Wolskeho Lékaři, zprostředkovávající vizuálně strhujícím způsobem každodenní strasti a radosti těch, kteří si zvolili toto povolání.

Sekce MEDIA – CESTA ČASEM promítne snímky z let 2002 až 2011, za každý rok fungování MEDIA Desk ČR jeden film. Diváci tak v rámci oslav 10 let působení evropského programu MEDIA v České republice zhlédnou 10 mimořádných filmů. (Filmy uvedené v této sekci: Control, Distrikt!, Kurz negativního myšlení, Trio z Belleville, Turínský kůň, Valčík s Bašírem a další).

Filmovou přehlídku letošní rok navštíví a zahájí držitel Stříbrného medvěda Mikkel Boe F?lsgaard za ztvárnění hlavní mužské role ve filmu Královská Aféra a producent Peter Aalb?k Jensen (za dánskou produkční společnost Zentropa). Slavnostního zahájení se také zúčastní Marian Crişan, režisér snímku Morgen. Producentka snímku Italsky snadno a rychle se signorou Enricou Elvan Albayrak bude přítomna u projekce filmu spojené se slavnostním přípitkem.

 
Doprovodný program 19. ročníku Dnů evropského filmu nabízí dvě konference:

První konference nese název: Video on Demand – Nový kanál distribuce filmů. Cílem konference je představit novou iniciativu evropskych VoD platforem EuroVoD a její zkušenosti ve smyslu technického vývoje, pořizování, propagace a šíření filmů na různých VoD trzích v Evropě. (Internet a nové technologie zahájily novou éru tvorby, produkce a distribuce filmů a přinesly nové výzvy a příležitosti. V důsledku toho se očekávání diváků a způsob, jakým sledují filmy, vyvíjí směrem k novému modelu nelineární distribuce – ke způsobu Video on Demand. VoD dává filmům novou šanci dostat se k divákům jinak, než uvedením v kině či televizi.). Evropský dům, Jungmanova 24, Praha 1 / 18. 4. středa / 10.30 hod. Akci pořádá EuroVoD, České filmové centrum a Dny evropského filmu.

Digitalizace – Záchrana i zkáza malých kin je název druhé konference, jejimž cílem je představit možnosti, jak zachránit kina, která na digitalizaci nemají prostředky. Tentokrát konference nebude zaměřená na to jakým způsobem digitalizovat a jaké výhody digitalizace kin přináší, ale na to jak zachránit kina, které na digitalizaci nemají prostředky. V rámci konference budou distributoři představovat své plány s omezením nebo ukončením distribuce 35mm filmových kopií, distribucí digitálních kopií DCP (Digital Cinema Package) a distribucí alternativních distribučních nosičů jako DVD a BR. V druhé části konference budou představeny projekty, které mohou digitálním i nedigitálním klasickým kinům pomoci s dramaturgií, financováním a provozem. V poslední části budou integrátoři představovat svá nejlevnější řešení pro digitalizaci kin dle DCI (Digital Cinema Initiatives) požadavků. Konferenci, která je součástí projektu Nové kino 2012, pořádá sdružení Pro-DIGI ve spolupráci s kanceláří MEDIA Desk Česká republika. Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1 / 17. 4. / úterý / 9.30 hod.

Vstup na obě konference je zdarma.

Ozvěny Dnů evropského filmu:

Boskovice (25. – 27. 4. 2012), Uherské Hradiště (25. – 27. 4. 2012), Jablonec nad Nisou (25. – 29. 4. 2012), Veselí nad Moravou (25. – 27. 4. 2012), Ostrava (28. 4. – 2. 5. 2012)

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama