Nejzajímavější novinky letošní turistické sezóny

Také se již nemůžete dočkat okamžiku, kdy se otevřou brány všech památek dokořán a bude možné opět navštívit honosná sídla, skalní města nebo tajemné podzemní labyrinty jeskyní a historických měst?

 Letošní sezóna je plná novinek – řada hradů a zámků nachystala nové prohlídkové okruhy a zároveň se otevírají nová místa, která nedávno prošla rekonstrukcí. Přehled těch nejzajímavějších novinek vám přináší portál Kudy z nudy.

Novinky nejen z hradů a zámků

Reklama

Jestliže se vydáte na hrad Karlštejn, budete si moci opět prohlédnout tamní poklad. Zrestaurovaný I. prohlídkový okruh byl otevřen na začátku března 2012. V Mariánské věži tak uvidíte vzácná mešní roucha, monstrance, kalichy, svícny, koruny čilebku domnělého draka o němž se ve středověku tvrdilo, že jej přemohl sv. Jiří. Pragmatičtější verze však dokazuje, že jde o lebku krokodýla. Součástí obnovené expozice karlštejnského pokladu je i replika Svatováclavské koruny. Karlštejnský poklad je možné na Karlštejně vidět v rámci I. prohlídkové trasy, a to denně podle otevírací doby hradu. Prohlídku si jednotlivci nemusí předem rezervovat.
 
Návštěvníci hradu Grabštejna se od poloviny dubna mohou těšit na novou prohlídkovou trasu, která je pojata jako procházka jeho historií proti proudu času. Expozice na Grabštejně postupně vzniká už několik let. Loni se pro jeho návštěvníky otevřely  renesanční pokoje věnované velmoži Jiřímu Mehlovi ze Střelic a také společenský pokoj, který připomíná hraběnku Josefínu Clam-Gallasovou. Letos bude možné poprvé nakouknout do domácnosti hradního nadlesního – návštěvníci nahlédnou do kuchyně, spižírny, toalety, ložnice nebo do lovecké chodby. O vášních, zájmech, ale i povinnostech tohoto úředníka seznámí zájemce blíže komentář zámeckého průvodce. Celá prohlídková trasa by měla být dokončena roku 2015.
 
Na zámku Hrubý Rohozec, který bude otevřen od 31. března je přichystáno novinek hned několik: v přízemí bude nově zpřístupněna jídelna a kuchyně pro služebnictvo, podívat se bude možné také do soukromého pokoje hraběte Kuna Des Fours Walderode, který je plný předmětů z Orientu. Rodina Des Fours-Walderode tyto exponáty nashromáždila v době, kdy hrabě Kuna působil v diplomatických službách. Mimo těchto expozic byla obnovena původní historická výmalba v lovecké chodbě a na hlavní zámecké schodiště, do kaple a přilehlé sakrtistie bylo navráceno několik původních obrazů.
 
Žlebský zámek otevře své brány v sobotu 31. března. K novinkám zde bude patřit obnovená barokní štuková výzdoba původní středověké hradní kaple. Poprvé v historii zámku bude možné navštívit na II. prohlídkovém okruhu historické interiéry severního křídla zámku.
 
Hrad Hauenštejn láká návštěvníky již od poloviny března. Ti mohou v podkroví hradu strávit tajuplnou noc, připravují se zde také nové značené naučné trasy, která povedou zámeckým parkem a přilehlými sady. Od začátku hlavní turistické sezóny se v jedné z konat představí výstava historických kostýmů a nová expozice loveckých trofejí.
 
Zámek Jánský vrch v Javorníku otevře všem turistům dveře již 30. března. Vůbec poprvé v historii bude možné navštívit třetí patro zámku, které bylo dosud veřejnosti nepřístupné. Zámek se od letošního roku zaměří na krátkodobé výstavy – o prázdninách budete moci zhlédnout Módu v minulých staletí, umístěnou právě ve třetím patře. Kromě toho se tady pracuje i na obnově zámeckého parku.
 
Na zámku v Chudenicích se připravují nové expozice, které budou věnovány různým osobnostem Chudenic a okolí a chudenické farnosti. Otevřeny budou během červencových oslav Povýšení Chudenic na městečko. Zámek otevře své brány veřejnosti o posledním březnovém víkendu.
 
Novinkou letošní sezony v cisterciáckém klášteře v Plasích jsou zrestaurované barokní skříně. Každá ze skříní je čtyři metry vysoká a pojme přes 500 objemných svazků. Skříně se od nové sezony, která v klášteře začíná 31. března vrátí do Knihovního sálu kláštera po 100 letech.  Knihovní sál plaského konventu ozdobí i další novinky pocházející z časů největší slávy kláštera – obraz sv. Karla Boromejského a kniha z dob předposledního opata Fortunáta Hartmana.
 
Hrad Svojanov od března zpřístupnil obnovený dům zbrojnošů. Unikátní prostory se v rámci prohlídek otevírají návštěvníkům v plné míře poprvé v historii hradu. V Horním sále se nachází expozice života hradní posádky na konci 15. století. Uvidíte zde dobové zbroje, brnění či zbraně. Raritou je také kroužková košile sestavená z 16 000 kroužků. Velkou zajímavostí je sbírka starých her, mezi nimiž jsou například vyřezávané šachy nebo karty na ručním papíru.
 
Po delší odmlce bylo v Kutné Hoře znovu otevřeno muzeum Alchymistická dílna ve sklepních prostorách Sankturinovského domu na Palackého náměstí. Muzeum provede všechny zájemce alchymistickou dílnou, kde věhlasní učenci hledají kámen mudrců a mění kovy ve zlato. Otevřeno je denně a vchod do muzea vede přes Informační centrum.
 
Začátkem března letošního roku byla po dlouhé rekonstrukci otevřena vila Tugendhat. Návštěvníci se mohou nyní podívat do dříve nepřístupného unikátního technického podlaží, kde je k vidění např. strojovna vzduchotechniky, prádelna, fotokomora nebo anti-molová místnost na kožichy. Na prohlídku vilyje třeba se všakpředem objednat pomocí on-line formuláře, který najdete na webových stránkách vily.
 
Na den jarní rovnodennosti, 20. března, budou moci první zájemci poprvé navštívit vyhlídkovou trasu Vysoká pec č. 1 Vítkovických železáren. Pec k výrobě surového železa byla nedávno vybavena unikátním skipovým výtahem a proměnila se tak v prohlídkovou trasu, která představuje proces výroby surového železa. Vrchol věže poskytuje jedinečnou vyhlídku na panorama Ostravy a Beskyd. Svou tvář mění také Plynojem, jeden ze tří stěžejních objektů v Dolních Vítkovicích. Stavba se mění v obří multifunkční aulu, která nemá v Evropě obdoby. V nových šatech se od září 2012 představí také VI. energetická ústředna, ze které bude moderní technické interaktivní muzeum. Všem milovníkům industriální architektury se brány Dolní oblast Vítkovic otevřou 1. května, kdy zde proběhne den otevřených dveří a bude tedy možné prohlédnout si všechny novinky (včetně těch ještě nedokončených) na vlastní oči.

Odemkněte tajuplnou třináctou komnatu

Jednou z nejočekávanějších novinek domácí turistické sezóny 2012 je projekt Otevřte 13. komnatu, do kterého se zapojuje 10 hradů a zámků napříč Českou republikou. Po památkách provede turisty tajemná postava z minulosti hradu či zámku v atraktivním kostýmu. Ti nebudou jen pasivně poslouchat výklad, ale mohou se sami zapojit do hry formou tajenkového rébusu řešit jistou historickou záhadu. Mezi prohlídkami existuje spojitost s ostatními objekty zahrnutými do projektu. Má formu cesty za odhalením tajemství třinácté komnaty. Navštíví-li turisté minimálně sedm z deseti hradů a zámků, a nasbírají potřebných sedm klíčů, pak se jim otevře 13. komnata s do té doby pečlivě střeženým tajemstvím. Do projektu, který startuje 5. května, je zapojen klášter Broumov, zámek Děčín, hrad Grabštejn, zámek Chlumec nad Cidlinou, zámek Kačina, hrad Kost, zámek Kozel, zámek Loučeň, zámek Slatiňany a Slezskoostravský hrad.

Premiéry letošní sezóny

V Praze se od dubna chystá otevření nového Muzea gastronomie, které návštěvníky provede dějinami tepelné úpravy, konzervace potravin a vývojem kuchyní a sporáků od pravěku po současnost. Vedle bohatě ilustrovaných panelů, rekonstrukcí historických interiérů a zajímavých artefaktů nebudou chybět ani nejmodernější audiovizuální prezentace a samozřejmě ochutnávky.
 
Pivovar Plzeňský připravil od dubna pro své návštěvníky dva speciální Jubilejní prohlídkové kruhy, k významnému výročí 170. uvaření první várky ležáku Pilsner Urquell. První okruh vtáhne turisty do dějin pivovaru. K prohlídce patří nejen stylizovaný průvodce v dobovém kostýmu, ale i další překvapení v historických sklepích. Pivovar je možné si prohlédnout také z formanského vozu. Hodinová projížďka pivovarem na povoze taženém pivovarskými valachy zavede zájemce do míst, kam se při běžné prohlídce nepodívají. Nechybí ani ochutnávka nefiltrovaného a nepasterizovaného piva přímo ze sudu!

Nová stálá expozice brněnské Baron Trenck Gallery přestavuje celostátní raritu – tzv. Moravskou vesničku znázorňující všední život na moravské vesnici na přelomu 18. a 19. st. Vesnička čítá na 500 postav, z toho přibližně 200 pohyblivých.
 
V Letohradě budou od 1. července turisté moci navštívit areál středověké tvrze Orlice. Na prohlídce tvrzí bude k vidění funkční historickou knihtiskařskou dílnu, unikátní nástěnné malby nebo expozice 120 vycpaných zvířat.
 
V Lidicích v prostoru pietního území se chystá unikátní interaktivní audiodrama – mobilní aplikace do chytrého telefonu, kterou vytvořil tříčlenný tým z ČVUT. Lidé si nasadí sluchátka a přesně v místě, kde zrovna budou, se ozve zvuk, který byl pro tu danou část obce charakteristický. Zvuky budou přesně podle vzpomínek pamětníků. Návštěvníci se tak dozví, jak přesně vypadal každodenní život lidických občanů předtím, než je v červnu 1942 vyvraždili a celou obec srovnali se zemí nacisté. Audiodrama budou návštěvníci moci využít od 8. června.
 
Největší letošní novinkou plzeňské zoo bude podzemní expozice vznikající v rozlehlých prostorách bývalého vojenského krytu velitelství německé protiletecké obrany, který se nachází v areálu zahrady. Podzemní expozice, která nebude mít ve světě obdoby, přiblíží návštěvníkům zvířata žijící v podzemním světě jeskyní a štol. Pro návštěvníky připraví zoo tři hlavní expozice – první bude zaměřená na samotnou vojenskou historii objektu s ukázkami dobových zbraní a nálezů z bunkru a dále paleontologickou sbírku s ukázkami zkamenělin a zvířat, která přežila z druhohor. Další část podzemí nabídne řadu dílčích expozic. Návštěvníci uvidí například kubánskou jeskyni a její obyvatele, štolu se zvířaty z egyptské pyramidy, endemické ryby nebo jeskynní kobylky a švábi. Kromě podzemního bunkru připravuje zahrada letos dvě velké botanické expozice s rostlinami a dřevinami Patagonie a Alp. Termín otevření podzemní expozice bude znám teprve v květnu.

www.kudyznudy.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama