Po stopách čarodějnic v Jeseníkách

Přestože uplynula staletí a temná historie zůstala v knihách a příbězích, stále nepřestává fascinovat. Stále mají historikové, co objevovat a předávat veřejnosti. Jeseníky jsou neodmyslitelně spjaté s čarodějnickými procesy. Od podhůří, až po vrcholy se do současnosti vryly dějiny zla.

Do doby procesů z druhé poloviny 17. století, za nimiž stál „krvavý kat“, inkvizitor František Jindřic Boblig z Edelstadtu, se návštěvníci mohou vydat do sklepení takzvaného Geschaderova domu v centru Šumperka. Tamní expozice Čarodějnické procesy přibližuje, jak vypadaly mučící nástroje a jak se s nimi zacházelo. Její umístění není náhodné. Dům patřil rodině Jindřicha a Marie Peschkeových, kteří se stali oběťmi procesů. Obratnost a zrůdnost inkvizičního soudu dokazují soudní protokoly a rozsudky. Návštěvníci během prohlídky také zhlédnou dva filmy. Prohlídka expozice trvá přibližně 45 minut a je přístupná od června do září.
Prohlídka ve sklepení starobylého domu v Šumperku je jedním ze zastavení na čarodějnické cyklotrase, jejíž celková délka čítá 138kilometrů. Mimo jiné vede i do Velkých Losin na místo poprav. To připomíná pomníček v lázeňském parku před pavilonem Šárka. A kde to všechno začalo? O pár desítek kilometrů dál v malebné podhorské obci Vernířovice. Jako první byla v rámci procesů na Šumpersku obviněná zdejší žebračka Marina Schuchová. Babské pověry a obyčejná krádež hostie odstartovaly tragédii nebývalých rozměrů, kdy si nemohl být jistý svým životem ani chudý ani majetný a ani kněz.
Na Jesenicku probíhaly inkviziční procesy již v první polovině 17. století a byly součástí procesů s čarodějnicemi v Nise. Tady odstartovala sérii obvinění a poprav manželská rozepře. První „čarodějnicí“ se stala Barbora Schmidová v létě roku 1622 v době dobytčího moru. Udal ji její vlastní manžel, obecní pastýř. Nařkl ji, že se ho snažila otrávit sýrem a že svými čarami přivolala hroznou chorobu do kraje.
Celý příběh dokumentuje nová expozice Čarodějnické procesy na Jesenicku, umístěná v prostorách sklepení Vodní tvrze. Návštěvníka čeká během prohlídky nejen spousta odborných informací, které zprostředkovává audio průvodce a dotekové panely, ale také film, jehož autorem je divadelní režisér Peter Serge Butko. Samotná projekce představuje v tuzemských muzejních prostorách unikát, neprobíhá na plátně, ale technikou fog screan je snímek promítán do suché mlhy.
Na čarodějnice, čarodějnictví, legendy i mýty narážíme ve městech, obcích, u cest, kde stojí pomníčky připomínající tragédie lidí, ale i v horách. Kdo by neznal dějiště tajemných čarodějnických sabatů Petrovy kameny. A kdoví, snad o Valpuržině noci (30. dubna), kdy v údolí lidé pálí čarodějnice, se zde stále scházejí…

Reklama

Tipy na výlet na Střední Moravě
Už jste někdy viděli mamutí mládě? Víte, kolik je Slunci let? Jaké je tajemství olomouckých tvarůžků? Existují pod Bouzovem tajné podzemní chodby? Bloudí Helfštýnem bezhlavý rytíř, nebo Bílá paní? Jak vznikla nejhlubších propast v České republice?  To vše (a mnohem více) se dovíte během návštěvy Střední Moravy. Čekají zde na Vás starobylé hrady, pohádkové zámky, unikátní jeskyně a přírodní zajímavosti.  Také návštěva netradičního muzea může být nevšedním zážitkem – zavítejte do Veteran Areny v Olomouci, Expozice času ve Šternberku nebo Muzea Olomouckých tvarůžků A.W. v Lošticích. Pokud si chcete naplánovat svou vlastní trasu – autem, pěšky, na kole nebo na in-line bruslích, je pro vás na stránkách www.central-moravia.cz připravený Plánovač tras. Na něm si pak naplánujte počet kilometrů, převýšení, tipy k zastavení nebo restaurace, kde můžete ochutnat regionální speciality. Možná Vás také zláká některá z atraktivních regionálních akcí. Pro bližší informace určitě navštivte www.central-moravia.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama