Výstava: LOOS PLZEŇ SOUVISLOSTI

Výstava se zabývá problematikou tzv. Loosových bytových interiérů v Plzni v širších souvislostech a rozšiřuje povědomí o okolnostech jejich vzniku.

První část výstavy „místa“ poukazuje na logiku umístění jednotlivých interiérů luxusních bytů v blízkosti dnešní Klatovské třídy v Plzni nebo přímo na této třídě, která v meziválečné době představovala nejlepší adresu ve městě. Současně se první část výstavy zabývá dispozičním řešením Loosových bytů v návaznosti na řešení činžovních domů, v nichž se byty nacházejí.

Reklama

Druhá část výstavy „lidé“ se zabývá osobnostmi významných zadavatelů Loosových zakázek v Plzni, především z řad továrníků, lékařů apod. Zajímá se i o Loosovy spolupracovníky v Plzni, především o Karla Lhotu a Norberta Kriegera. Výstava představuje i jiné soudobé bytové interiéry a vily z Plzně od dalších architektů, a to v linii funkcionalistické i tradicionalistické. Zmíněna jsou jména významných firem, které se na vzniku Loosových prací podílely.

Ve třetí části, nazvané „události“, je pozornost věnována osudům Loosových bytů od doby druhé světové války do současnosti.

Reprezentativní publikace LOOS – PLZEŇ – SOUVISLOSTI obsahuje rozsáhlou stať Petra Domanického o souvislostech Loosova působení v Plzni a esej Petra Jindry k portrétům prvních Loosových investorů v Plzni, Wilhelma a Marthy Hirschových, které vytvořil v roce 1909 Oskar Kokoschka na popud Adolfa Loose. Kniha, vycházející v česko-anglickém provedení ve vynikající grafické úpravě Jana Dienstbiera, Heleny Dientsbierové Šimicové a Martina Buška, obsahuje více než tři sta archivních snímků i současných fotografií.

Záštitu nad výstavou převzali ministr kultury České republiky Jiří Besser, hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec a primátor města Plzně Martin Baxa.

Komentované prohlídky s autory výstavy proběhnou
Vzhledem k vysokému zájmu o komentované prohlídky výstavy a v zájmu zajištění kvalitních podmínek pro účastníky zavedla Západočeská galerie v Plzni předprodej vstupenek na další termíny komentovaných prohlídek.
Počet návštěvníků na každý termín bude omezen na 40 osob.
Vstupenky je možné zakoupit na pokladně výstavní síně „13“ denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin (tel. 377 908 534, 377 908 534).
V případě potřeby budou podle situace přidány další termíny komentovaných prohlídek.
Prosím sledujte webové stránky Západočeské galerie v Plzni.

Výstavní síň „13“
Pražská 13, 301 00 Plzeň

Otevírací doba

po: zavřeno
út–ne 10.00–18.00

Tramvaj č. 1, 2 zastávka Náměstí Republiky, Pražská

Tel.: +420 377 908 511, +420 377 908 511
e-mail: [email protected]

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama