Nejkrásnější trasy v bílé stopě

Česká republika nabízí přímo ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Naše ne příliš vysoké oblé hory jsou k tomuto sportu snad předurčeny. Portál www.kudyznudy.cz přináší tipy, kde objevíte ty nejkrásnější běžecké tratě a poznáte tak kouzlo bílé stopy, která vás provede těmi nejhezčími místy tiché zimní přírody, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.


Jednu z nejmalebnějších běžkařských oblastí Česka představují Jizerské hory. Stoupání zde „spravedlivě“ střídají pěkné sjezdy a navíc se celým pohořím táhne Jizerská magistrála. Téměř 200 km perfektně upravených tras navazuje na udržované stopy v Polsku. Po stopách závodu Jizerská 50 se můžete vydat na trasu v délce 35 km, která vede z Bedřichova známými místy, jakými jsou Šámalova chata – Kristiánov – Smědava – Knajpa – Hřebínek a Maliník.

Reklama

Pokud se chcete projet místy s minimálním výskytem dalších turistů, doporučujeme trasu na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. 20 km dlouhá trasa vás zavede z Harrachova do polské části hor, ke sklářské osadě Orle a dále na Jizerku. Jednou z nejkrásnějších částí trasy je pozvolný sjezd 6,5 km dlouhého Martinského údolí. Po celou dobu vás na trase bude doprovázet řeka Jizera, která dala těmto horám jméno.

Naše nejvyšší hory Krkonoše nabízejí doslova běžkařský ráj pro od vrcholových sportovců po rekreační běžce, kteří mohou volit z velkého množství tras odlišné svou náročností i délkou. Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 500 km místních lyžařských stop a okruhů. Běžecké trasy s mimořádnými výhledy na panorama Krkonoš najdete nejen v centrální horské, ale i v méně frekventovaných podhorských oblastech. Kudy z nudy pro vás vybralo oblíbenou a nenáročnou běžkažskou trasu z okolí Harrachova v délce  20 km, která vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy. Trénovaní sportovci pak mohou vyzkoušet trasu, která vychází z tragického závodu pořádaného roku 1913 při němž kvůli špatnému počasí zahynuli čeští běžci na lyžích B. Hanč a V. Vrbata. Naše modifikovaná 23 km dlouhá trasa vychází ze Špindlerova Mlýna na Zlaté návrší – Labskou boudu – Voseckou boudu – Tvarožník – Martinovu boudu – Medvědí boudy a zpět do Špindlu.

Zimní krajina Šumavy je nejen krásná, ale svým reliéfem i neuvěřitelně vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristické pro rozsáhlé Šumavské pláně. Navíc lze každou zimu využít komfortu, jaký poskytují lyžařům skibusy, které je pohodlně rozvážejí po celém pohoří. Běžecký areál Zadov na Churáňově proslavila běžecká jednička Kateřina Neumannová, která zde často trénovala. Také trasa Ze Zadova na Kvildu, na kterou vás na Šumavě zveme prochází nejvyšší částí šumavských plání. Zavede vás k Jezerní slati, do osady Horská Kvilda či Filipova Huť a pokud patříte k neúnavným běžcům, můžete si výlet prodloužit o pramen Vltavy. Trasa Filipovu Huť měří celkem 24 km, delší okruh přes pramen Vltavy potom 36,5 km.

Také v Krušných horách najdete bezpočet běžkařských tras různých obtížností a dobré zázemí služeb. Malebnou krajinou téměř bez lidí se projedete v okolí Nových Hamrů a Přebuze, zaběhat si lze také v novém areálu Klíny nebo okolo Flájské přehrady. Známým sportovištěm je Boží Dar, nejvýše položené městečko ve střední Evropě, kde bydlí náš nejlepší běžec na lyžích Lukáš Bauer. Díky němu zde vznikla běžkařská trať Lukáš Bauer Tour. Na 7,5 km dlouhém běžkařském okruhu si můžete dokonce porovnat svůj čas s Lukášovým. Trasa vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Jeseníkách můžete vždycky počítat s dobrými sněhovými podmínkami. Oblíbenou trasu v délce 8,5 km se zde stala hřebenovka z Červenohorského sedla na Praděd, která poskytuje jedinečné výhledy. Trasa z Červenohorského sedla na Praděd je součástí Jesenické magistrály táhnoucí se přes celý hřeben Hrubého Jeseníku. Červenohorské sedlo je dobře dostupné autobusovým spojením ze Šumperka a Jeseníku. V době zimní sezóny jezdí z Koutů nad Desnou na vrchol sedla kyvadlová doprava.

Pravou divočinu, kde můžete klidně potkat na cestě medvěda najdete v Beskydech. Strojově upravovaná bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici. 12 km trasy vede po rovině a nabízí sportovcům relaxační jízdu jen s dvěma přejezdy. Jeden se nachází v Hrachovci a druhý leží ve Veselé. Objevovat Beskydy z bílé stopy můžete také z Pusteven, na Javorovém vrchu nad Třincem, v Morávce-Sviňorkách, Bílé v Beskydách nebo ve Veřovicích.

Česká republika má mnoho atraktivních běžkařských terénů, ale pokud se chcete vydat na lyžích do úzkých kaňonů lemovaných pískovcovými věžemi a zároveň vystoupat na vrchol mohutné stolové hory, musíte se vydat na Děčínský Sněžník. Vybrali jsme pro vás krásnou trasu s nahlédnutím do sousední SRN. Trasa dlouhá 20 km začíná v osadě Sněžník a pokračuje na Kristinin hrádek a odtud k hranicím až do skalnatého údolí říčky Biele, kterou svírá mohutná hradba z pískovcových skalních bloků a věží.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama