DOX – Věznice: místo pro umění

Odsouzení v sedmi českých věznicích a přední současní umělci vytvořili společně během šesti měsíců desítky originálních uměleckých děl. Projekt se soustředí na propojení dvou vzdálených světů, které byly „uměle“ rozděleny. Systematický umělecký dialog ukazuje možnosti, jak tyto dva odlišné světy – svět na svobodě a svět za mřížemi – znovu propojit. Zapojení umělci čerpají z nejrůznějších uměleckých směrů a postupů: malba, socha, graffiti, komiks, často i konceptuální umění, jehož výsledkem může být jakákoliv podoba uměleckého vyjádření a odsouzení se tak mohli do projektu zapojit i bez jakékoliv umělecké dovednosti. Více než třicet autorských dvojic (umělec a odsouzený) vedených předními českými umělci, jako jsou Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Tomáš Svoboda, David Böhm, Jaromír 99, Pasta Oner, Markéta Hlinovská, Tereza Sochorová nebo Patricie Fexová, společně komunikovalo prostřednictvím dopisů nebo umělci navštěvovali „své“ odsouzené ve věznicích.

Reklama

Autoři projektu Ondřej Horák a Martina Reková věří, že práce odsouzených a umělců na tomto projektu vede na jedné straně k sebepoznání nebo změně náhledu na některé společenské a životní normy, stejně jako může lámat některá společenská tabu na straně druhé.

Projekt vznikl ve spolupráci s Vězeňskou službou České republiky a pod záštitou ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Kurátory výstavy jsou Ondřej Chrobák a Ondřej Horák.

Zdroj: www.dox.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama