Fotografování pražské architektury, 1848-1921

V Sále architektů připravil Útvar rozvoje hl. m. Prahy první z cyklu výstav mapujících způsob fotografování pražské architektury.

Výstava je první částí plánované trilogie připravené Útvarem rozvoje hl. m. Prahy v Sále architektů Staroměstské radnice. Podobný cyklus, zaměřený na způsob a metody fotografování pražské architektury, nebyl dosud realizován. I když v druhém plánu budou obsahem výstavy architektonické proměny Prahy, základní osou projektu jsou dějiny fotografie pražské architektury. Rok 1848 je rokem prvního doloženého snímku Prahy, 1. leden 1922 pak byl datem vzniku tzv. Velké Prahy připojením rozsáhlého území v sousedství historických pražských měst.

Reklama

Netradiční architektonické řešení výstavy naznačuje, že i na dějiny fotografování hlavního města lze pohlížet z méně obvyklých úhlů pohledu.

Výstava je rozdělena do osmi sekcí. První ukazuje fotografie jako závěsný obraz, druhá fotografie s prostorovým efektem, třetí rozšíří vnímání o dobová fotografická alba, čtvrtá, nejrozsáhlejší část, se věnuje procesu fotografování jako cílenému dokumentu. Ten zaujal i mnohé fotoamatéry, jejichž tvorbu v náznaku ukáže pátý výstavní oddíl. Fotografie, které zastupují cílenou uměleckou tvorbu, prostupují celou výstavou. Tvorba vizitek a kabinetek pro fotografická alba přejde v proces posílání fotografických obrazů poštou jako pohlednice. Výstavu uzavírají snímky vytvořené pro edukativní účely a určené k projekci.

Na výstavě jsou zastoupeni všichni podstatní fotografové, které obraz Prahy zaujal. Výstava představuje také osobnosti, jejichž význam z hlediska fotografování pražské architektury nebyl vždy znám ani doceněn. Mnohé ze snímků jsou výstavně prezentovány vůbec poprvé.

Vstupné: zdarma

Autor výstavy: Pavel Scheufler
Kurátorka: Klára Halmanová
Výtvarné řešení: Jan Fabián & Markéta Kinterová

Adresa:
Staroměstské náměstí 1
Praha 1 – Staré Město
110 00
tel.: 224 482 159, 2224 482 159

Návštěvní doba:
po 11 – 18 h, út – ne 9 – 18

Upozornění:
24. 12. zavřeno
25. – 26. 12. 12 – 18 h
31. 12. 9 – 14 h
1. 1. 2012 12 – 18 h
Více na: www.salarchitektu.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama