Unikátní model Galéry „La Royale“ vystaven na slavkovském zámku

Historické salonky severního křídla Zámku Slavkov – Austerlitz oživil model Galéry „La Royale“. Jedná se o model postavený dle dokumentace z r. 1690.
La Royale byla galéra francouzského námořnictva a vlajková loď galér ve Francii za Ludvíka XIV. Galéasse bylo plavidlo válečné poháněné plachtami nebo vesly vyvinulo se z galejí a je přechodem mezi veslovanými a plachtovými koráby. Vznikly ve XVI. století a přičítá se benátskému konstruktéru Bressamovi. Vyžadovalo se, aby dobře plula pod plachtami, za boje děl byl pohon pouze vesly. Boky galeas vyzdvihnuté nad veslaře dovolovaly umístit děla na bocích pod vesla. Děla na palubě umožňovala palbu v podélné ose. Tento typ dosáhl přehnaných rozměrů: délka byla až 50m; 11.36m široké; ponor 4.38m a zátěž (deplacement 1600 tun). Vesla byla 15.27m dlouhá a bylo třeba 4-4 mužů na každé straně vesla, z nichž jedni veslo tlačili a druzí táhli. Výzbroj představovalo až 30 děl, posádka měla 452 veslařů, 362 vojínů, 112 námořníků a 39 důstojníků. Tento druh lodi nepřežil XVI. století. Epochou galeas byla bitva u Lepanda a bitva o Anglii.

Reklama

Model vystavené lodi je v měřítku 1:25. Výrobcem tohoto modelu je Ing. Jindřich Černík (svým povolání statik), jehož koníčkem se stala již od mládí modelařina. Začínal od letadýlek a člunů až po realizaci větších modelů historických lodí „tesařky“ zpracovaných. Model Galéry „La Royale“ vznikl v letech 2008 – 2011 a stavitel mu věnoval odhadem 1000 – 1200 hodin.
Model bude stálou součástí prohlídkové trasy slavkovského zámku, který se tak stal druhým historickým objektem, kde se tento typ lodi vystavuje. Podobný model je vystaven v Námořním muzeu v Paříži.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama