Navštivte zámek Karlova koruna

Zámek Karlova Koruna

Každého, kdo přijíždí k městu Chlumec nad Cidlinou z jakékoliv světové strany, uvítá silueta zámku Karlova Koruna. Malebný barokní zámek již po tři století neodmyslitelně patří k panoramatu města na břehu řeky Cidliny. Stejně tak je se životem města spjat i rod Kinských.

Historie

Reklama

Karlova Koruna – k jeho stavbě přizval hrabě František Ferdinand Kinský, vynikající umělce své doby, italského architekta Giovanni  Santiniho Aichela a pražského stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Stavba se uskutečnila v letech 1721 -1723. Na počest návštěvy císaře Karla VI. byl zámek pojmenován Karlova Koruna. Zámek nese typické prvky Santiniho osobitosti a geniality.
 Ke středovému válci o dvou patrech připojil tři jednopatrová křídla čtvercového půdorysu. V severní části mezi křídla vsunul Santini otevřené schodiště k prvnímu patru, zepředu kryté vyzděným pláštěm se třemi vchody. Dokonalá centrální kompozice je patrná již z umístění zámku do krajiny a to ještě bylo zdůrazněno třemi alejemi ke třem branám parku.
Nedostatek prostorů v zámku vedl ke výstavbě hospodářských budov v jeho okolí – Tereziánský trakt a Lichtensteinský trakt. Na počátku 19. století vystavěl stavitel Koch empírovou oranžerii.
Chlumec a Kinští jsou pevně spjati se slavnou tradicí parforsních honů a chovem koní. Lov zvěře patřil k nejoblíbenějším radovánkám šlechty. Značný význam měl titul nejvyššího lovčího Českého království, jehož majitel se zodpovídal za stavy zvěře na královských panstvích a dohlížel na přípravy štvanic s královskou účastí. V této funkci se často setkáváme se jménem Kinských – neboť chlumecké panství společně s panstvím pardubickým a poděbradským tvořilo obrovské území vhodné pro honitbu.
Po roce 1948 byl zámek v držení Československého státu. A byla zde vybudována expozice Baroko v Čechách, kterou zaštiťovala Národní galerie. V roce 1992 dochází k restitucí a majetek se navrací do rukou původních majitelů – rodině Kinských. Expozice Národní galerie byla nahrazena novou, interiérovou zámeckou expozicí, která se týká dějin rodu Kinských a chovu koní na Chlumci.
Interiérová expozice seznamuje návštěvníky s dějinami rodu Kinských v portrétech a chovem koní Kinských – chlumeckých plaváků.
Nově otevřený salónek loveckých trofejí.

Svatební obřady

Civilní a církevní sňatky mohou být pořádany v barokním zámku Karlova Koruna. Reprezentativní a romantické prostory zámku vytváří jedinečnou atmosféru, která dělá tento zvláštní den nezapomenutelným pro vás i vaše hosty. Impozantní taneční sál s jedinečným kulatým tvarem je ideální pro svatební obřady. Zámecká kaple nacházející se vedle zámku, je vhodná pro církevní obřady. Zámek je perfektním místem pro uspořádání svatební hostiny po obřadu.
Pro uspokojení vašich požadavků následuje krátký seznam rysů zámku:
V přízemí zámku Karlova Koruna se nachází rozlehlý Sloupový kulatý sál 
V prvním patře je impozantní Mramorový sál pro svatební obřady s kapacitou až 250 hostů s prostorem pro uskutečnění svatebního obřadu.
Do prvního patra je možné se dostat po širokém majestátním venkovním schodišti. Z Mramorového sálu je možné vstoupit do šesti salónků
Rozlehlý anglický park vytváří možnost konání svatební hostiny pod širým nebem v krásné přírodní scenérii. Zámecká kaple je umístěna na trávníku před budovou zámku.
zámecká Oranžerie se zahradou (kapacita 50 osob)
nově nabízíme salónek pro pořádání malých svatebních obřadů do 15 osob. Možnost výběru modrého nebo zeleného salonku. Cena pronajmu 3000 Kč
V případě rezervace termínů pro svatební obřad kontaktujte matriku v Chlumci n.C.:
Ivona Uchytilová – tel. 495 703 874, [email protected]

Více informací naleznete zde!

Kalendář akcí 2011

 

29.10.2011 HALOWEEN

Milovníci hradů a zámků by jistě neměli vynechat návštěvu dalších oblíbených objektů v nedalekém okolí. Za pozornost stojí například Hrad Kost , vzdálený přibližně 50km od zámku Karlova Koruna.

Návštěvní doba:

duben:sobota,neděle,svátky: 9:00-12:00, 13:00-16:00
květen,červen:denně kromě pondělí: 9:00-12:00, 13:00- 16:00
červenec,srpen:denně kromě pondělí 9:00-12:00, 13:00-17:00
září: denně kromě pondělí: 9:00-12:00, 13:00-16:00
říjen: sobota, neděle, svátky: 9:00-12:00, 13:00-16:00

Poslední prohlídka odchází  1/2 hodiny před uzavírací dobou.
Doba prohlídky – 50-60 minut.
Kapacita prohlídky – cca 50 osob.
Prohlídka zámku při min.početu 5 návštěvníků.
Jiný termín je možný po předchozí domluvě.
Zámecký park celoročně.

Vstupné

Plné vstupné ………………………………..70 Kč
Zlevněné vstupné………………………….40 Kč (důchodci, studenti, ZTP)
Děti do 6-ti let ……………………………… zdarma
Vstupné mimo návštěvní dobu….80,-Kč / osoba
Příplatek za fotografování………100,-Kč

Navštivte náš další objet Hrad Kost.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama