Chomutovský zoopark otevře na začátku května nový skanzen

O další zajímavost bude na začátku května bohatší Podkrušnohorský zoopark v Chomutově.

Slavnostní otevření skanzenu: 7.5.2011

K současné expozici přibude skanzen, který návštěvníkům přiblíží nejen podobu, ale i atmosféru staročeské vesnice. Takové místo vám dovolí dotknout se minulosti.
Slavnostní otevření skanzenu, které je připravené na 7. května, počítá nejen s prohlídkami jednotlivých staveb. Pro návštěvníky bude připraven i bohatý program v duchu staročeských tradic. „Při otevření zatančí a zahraje folklorní soubor Jirkovák, pro děti budou připraveny jízdy na ponících a návštěvníci se mohou těšit také na ukázky řemesel, například řezbářství, košíkářství, paličkování, tkaní nebo výrobu svíček,“ nastínila průběh otevření Iveta Rabasová, ředitelka Podkrušnohorského zooparku.
Skanzen není v koncepci zooparku žádnou novinkou, naopak patřil již do představ prvního ředitele zooparku. „Pan Walter Markel měl v úmyslu rozdělit zoopark do tří částí. Jedna část měla být vyplněna expozicí evropských zvířat, ve druhé měl vyrůst skanzen podkrušnohorských vesnic s ukázkou primitivních krušnohorských plemen hospodářských zvířat. Třetí část počítala s vytvořením klidové zóny kolem otvických rybníků,“ vysvětluje Rabasová.
Skanzen rostl v zooparku postupně již od roku 2005 a jeho první stavbou byla replika hrázděné kapličky z obce Krupice. Tu následoval větrný mlýn a hrázděný statek, později přibyly i ukázky starogermánských a staroslovanských obydlí. „Při otevření představíme nová stavení, mezi kterými je průjezdná hrázděná stodola s expozicí historických zemědělských strojů, řemeslná dílna s původním vybavením pro výrobu hraček a roubená chalupa s výstavou Včely a včelařství,“ vypočítává Rabasová.
Kromě těchto novinek se návštěvníci zooparku mohou těšit také na nové přístupové cesty a vstupy i na nově vybudované infocentrum a prodejnu suvenýrů. Každého milovníka přírody určitě příjemně překvapí, že pro vstup do skanzenu není nutné kupovat si speciální lístek. „Skanzen je součástí zooparku, a tak pro vstup do něj stačí běžný lístek do zooparku,“ doplnila Rabasová.
Skanzen byl realizovaný v rámci širšího projektu, na kterém spolupracuje několik partnerů z obou stran hranice a který má za cíl rozšířit povědomí veřejnosti o specifické historii a tradicích krušnohorské oblasti. Mezi partnery projektu, kterými jsou města Chomutov a Annaberg-Buchholz nebo muzea v Chomutově a Mostě, byla rozdělena i takzvaná Ströherská sbírka, nejucelenější sbírka lidového umění a nejrůznějších artefaktů z života v Krušnohoří, jejíž část bude vystavena i ve skanzenu Podkrušnohorského zooparku.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama