Chomutovské muzeum překvapí bohatým výběrem expozic i jejich kulturní hodnotou

Tajemství pravěku, krásu gotiky i renesance a život obyčejných lidí v Krušnohoří turistům odhalí chomutovské muzeum.

Návštěvníky jistě překvapí bohatost jednotlivých sbírek a také jejich neoddiskutovatelná kulturní hodnota.

Městské muzeum v Chomutově má za sebou dlouhou historii.

Reklama

Své brány poprvé otevřelo veřejnosti již 8. září 1923. Za téměř devadesát let existence pracovala pro muzeum řada velkých českých akademiků. „Mezi přední osobnosti, které byly smluvně svázány s muzeem, můžeme zařadit například pražského historika umění Josefa Opitze nebo archeologa Helmuta Preidla,“ doplňuje nynější ředitel muzea Stanislav Děd.

V současnosti muzeum nabízí svým návštěvníkům řadu stálých i dočasných expozic.

Mezi stálými expozicemi musíme vzpomenout především Svět Krušných hor umístěný v Domě Jiřího Popela. „Těžištěm této expozice jsou předměty z takzvané Ströherské sbírky pojmenované po sběratelce lidového umění z Krušných hor. V expozici je k vidění přes čtyři sta předmětů lidového umění s hornickou, vánoční či náboženskou tematikou, hračky a miniatury,“ nastínil Děd obsah výstavy.
Návštěvníky láká i výstava Poklady gotiky a renesance severozápadních Čech, která je zpřístupněna v předním sále radnice. Tento nejcennější soubor plastik a oltářní malby v Krušnohoří byl sestaven již v roce 1928 slavným historikem Josefem Opitzem. „Velké části sbírky se podařilo přežít nejen válku samotnou, ale i divoké poválečné časy,“ dodává Děd.
Především dospělé zaujme výstava historických zbraní v přísálí kostela sv. Kateřiny a také historická lékárna, v níž si mohou prohlédnout nábytek a vybavení lékárny z kláštera alžbětinek v Kadani. Naopak děti určitě potěší Fialův pohyblivý betlém.
Ve stálých expozicích naleznete také archeologické nálezy z předslovanského období regionu na výstavě s názvem Pohledy do pravěku Chomutovska v Domě Jiřího Popela. Ve stejné budově jsou také vystaveny fotografie typických společenstev krušnohorské flóry Květena Krušných hor a exponáty z geologické sbírky minerálů a hornin Krušných hor.
V chomutovském muzeu ovšem nejsou zajímavé jen stálé expozice, ale také celá řada dočasných uměleckých i historických výstav.

Program muzea naleznete nejen na stránkách této instituce, ale také na turistických webových stránkách eChomutov.cz.
Nelze pominout ani historii budov, v nichž městské muzeum našlo svůj domov. „Samozřejmě hodnotnými nejsou jen samotné sbírky, ale také budovy, v nichž jsou uloženy a vystaveny. I ty mají svou historii,“ připomíná Děd. Muzeum totiž sídlí nejen v Domě Jiřího Popela, tedy bývalém jezuitském gymnáziu, ale také v prostorách starobylé radnice a kostela sv. Kateřiny. Více se o historii těchto budov můžete dočíst na stránkách eChomutov.cz nebo při návštěvě využít audioprůvodce, který je zdarma ke stažení na zmíněných stránkách, případně k zapůjčení v městském informačním centru.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama