Collinův dům v Chomutově nabízí zajímavou historii i prostory pro odpočinek

Při výletu do Chomutova byste dům čp. 9 určitě neměli minout.

I když se vedle honosné starobylé radnice a výrazné městské věže může dům čp. 9, zvaný Collinův, jevit jako skromná a běžná stavba, v jeho zdech se skrývá zajímavá historie i prostory pro strávení příjemných chvil.
Pozdně gotická stavba označovaná jako dům čp. 9 patří k nejstarším měšťanským domům v Chomutově. Jednopatrové řadové stavení s podloubím vyniká především sklípkovou klenbou od stavitele Hanse Schaffera nacházející se v loubí na náměstí i v přízemních sálech domu. Dům nechala vystavět rodina Collinů roku 1450, když po husitských válkách zanikly dva domy, které zde původně stály. Právě na jejich počest je dům označován jako Collinův.
Během 16. století dům několikrát měnil majitele. V roce 1556 bylo domu pánem z Veitmile uděleno výsadní právo ubytovávat vyšší společnost, což z objektu učinilo reprezentativní stavbu města. Na konci 16. století však dům, stejně jako řada dalších budov, podlehl velkému požáru. Poté došlo k rozsáhlé rekonstrukci a změně účelu obydlí, které se stalo ubytovnou pro příslušníky žoldnéřské stavovské armády. Více informací o proměnách domu čp. 9 se můžete dozvědět také z audioprůvodce, který si můžete zapůjčit v městském informačním centru nebo stáhnout v podobě mp3 souboru z internetových stránek eChomutov.cz.

Dům však není zajímavý jen hlubokou historií, ale také minulostí nedávnou.

Reklama

V jeho zdech totiž za minulého režimu sídlil legendární klub Švermák, původně závodní klub Dolu Jana Švermy, kde se zrodila stálá bigbeatová scéna v Chomutově. Big beat byl ve Švermáku původně představován Delfíny a později i skupinou Sinners a Víčka. Nejslavnější éra klubu končí s nastupující normalizací, když jej v roce 1974 opouští kapela Víčka a klub se podle Štěpána Alexy, jednoho z členů kapely, stává pouhým prostorem pro konání schůzí.
Kromě zaniklé minulosti a vzpomínek, jež si nemůže nechat ujít žádný milovník beatové hudby, nabízí dům čp. 9 i posezení v restauraci v přízemí. Díky více než pět století dlouhé tradici pohostinství v přízemí můžete dodnes v restauraci obdivovat nejen již zmíněnou sklípkovou klenbu, ale i pozdně gotické schodiště s portálem vedoucím do sklepení. Využijte možnosti občerstvit se a odpočinout si v domě, kde se psala historie, a poseďte si ve stinném loubí s překrásným výhledem na náměstí 1. máje.
Dům čp. 9 stojí v samém srdci historického centra Chomutova, a tak se jeho návštěva dá snadno spojit s prohlídkou všech historických památek na náměstí 1. máje, po kterých vás provede již zmíněný audioprůvodce. Chomutov však není navštěvován jen pro své historické památky. V případě hezkého počasí si můžete po ranní prohlídce Collinova domu poležet na písečné pláži u Kamencového jezera nebo vyrazit na výlet do Podkrušnohorského zooparku, největší zoologické zahrady v České republice.


Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama