Střepy kosmických katastrof

Střepy kosmických katastrofZajímavé akce a doprovodný program průběžně pořádá Hvězdárna a planetárium Mikoláše Koperníka v Brně. Od pondělí 14. do soboty 19. května bude ve foyer planetária k vidění výstava šesti desítek nejrůznějších vltavínů, především z moravských nalezišť.

Vltavíny patří mezi tzv. tektity – přírodní skla vzniklá při dopadu obřích meteoritů na zemský povrch. Můžeme je tedy považovat za střepy kosmických katastrof, jež v dávné minulosti postihly naši planetu. Součástí výstavy je krátký film věnovaný vzniku těchto střepů kosmických katastrof, stejně jako fotografie největších pozemských kráterů. Film je dostupný i na webových stránkách hvězdárny.

V případě vltavínů je mateřským kráterem zhruba pětadvacetikilometrový Ries, jehož stáří 15 milionů roků se shoduje se stářím vltavínů. Meteorit o průměru asi jednoho kilometru dopadl na území dnešního jižního Německa. Při dopadu došlo k extrémnímu stlačení povrchových hornin, jejichž roztavené kusy byly vymrštěny až na území dnešních Čech a Moravy. Stříkance roztavené hmoty při svém letu atmosférou zesklovatěly ve vltavíny, které jako skleněný déšť pokropily oblasti ve vzdálenosti až několik stovek kilometrů. Vltavíny ale dnes neleží na místech, kam původně dopadly. Do současných nalezišť, která jsou v centru pozornosti sběratelů, je soustředily vodní toky.

I přes množství nově objevených tektitů v různých částech světa zůstávají vltavíny v této skupině skel nejkrásnější. Obzvlášť působivý je členitý povrch vltavínů, který vzniká díky dlouhodobé chemické korozi. Na výstavě si tak mohou návštěvníci prohlédnout neobyčejné tvary a barvy unikátních vltavínů z moravských polí a z Čech. Mimořádná výstava bude přístupná od pondělí 14. května do soboty 19. května vždy od 9 do 13 a od 16 do 20 hodin.

K výstavě také vznikly speciální www stránky http://vltaviny.hvezdarna.cz, na kterých mj. najdete krátký pořad věnovaný právě moravským vltavínům. Vstup na výstavu je volný.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama