Centrum Chomutova: Kouzelná kombinace architektonických stylů a starých legend

Město Chomutov v sobě nezapře historické srdce, které s nepopiratelnou elegancí splývá se současným centrem správy města.

 Starobylá radnice spojená s kostelem svaté Kateřiny, jedné z nejstarších raně gotických staveb v Evropě, v současnosti totiž mimo výstavních síní a prostor muzea hostí také kancelář primátora. Díky připravené turistické trase můžete strávit několik hodin toulkami po minulosti tohoto svébytného českého regionu.

Od rytířské pýchy k zámku

Reklama

Na místě, kde stojí současný komplex radnice a kostela svaté Kateřiny se původně nacházela tvrz Načeradů, která byla v polovině 13. století darována Řádu německých rytířů. Ti tvrz přestavili na řádový hrad obehnaný silnou hradbou. Ani hradba však nemohla zabránit vlivu času, a tak celý komplex poznal období úpadku i období obnov a přestaveb, které vtiskly budově nezaměnitelný ráz. „Neměnil se pouze architektonický sloh přestaveb, ale také poslání budovy. Radnice tak získala jedinečnou atmosféru danou kombinací stavebních prvků, romantických zákoutí a překvapivých výklenků,“ popisuje budovu radnice ředitel Oblastního muzea v Chomutově Stanislav Děd.
Prohlídka starobylé radnice a kostela svaté Kateřiny se tak stává zvláštní cestou nejen do minulosti samotného komplexu budov, ale také do historie života města. Na této cestě vás může po celou dobu doprovázet audioprůvodce, který je připravený k zapůjčení v Městském informačním centru nebo ke stažení na stránkách eChomutov.cz.

Střípky vzpomínek

I když je architektonický komplex radnice a kostela jedinečný, není to jediná hodnota, kterou vám návštěva nabídne. „Samozřejmě, obě budovy jsou cenné samy o sobě, ale vysokou kulturní hodnotu mají také sbírky, které jsou v komplexu vystavovány“ , upozorňuje Děd.
Za návštěvu rozhodně stojí sbírka gotického a renesančního umění, která je zpřístupněna v předním sále radnice. Tento nejcennější soubor plastik a oltářní malby v Krušnohoří byl sestaven již v roce 1928 slavným historikem Josefem Opicem. „Řada tehdy sesbíraných exponátů zůstala v této sbírce, které se podařilo přežít války i poválečné časy. Sbírka je tak naprosto jedinečná,“ dodává Děd.
Budova radnice však nabízí i další zajímavé stálé expozice. Především obdivovatele sakrálního umění zaujme Želinský oltář, jehož autor byl žákem slavného Lucase Cranacha. „Oltář je skutečně monumentální. Na výstavě Cranachových děl, kam byl zapůjčen, toto dílo učedníka téměř zastínilo obrazy mistra,“ vzpomíná Děd. Zajímavá je také sbírka gotických a renesančních Madon, která vznikla ve spolupráci s Litoměřickým biskupstvím a Fialův pohyblivý betlém, který je ozdoben řadou chomutovských reálií.

Strašidelný mnich a jeho dvoreček

Co by to bylo za historickou radnici bez strašidelného přízraku? Ten chomutovský bloudí po starobylé radnici již od druhé poloviny 17. století. Tehdy prý Bohuslav Felix z Lobkovic a Hasištejna nechal do objektu zazdít mnicha. Jeho duch s hlavou v podpaží je stálou připomínkou této křivdy. „Podle pověstí mnich obchází v podloubí vždy, když má Chomutov potkat velké neštěstí,“ vypráví Děd.
Tajemný přízrak dodnes připomíná i kamenný reliéf na vnější stěně objektu, na takzvaném Mnišském dvorečku, který je možná nejromantičtějším zákoutím v Chomutově. Chlad kamenných zdí i údajná blízkost ztrápené duše v kombinaci se slunečními paprsky a vzácnými fragmenty terakot vytvářejí jedinečnou atmosféru.
Budova radnice a kostel svaté Kateřiny jsou asi nejživějšími, ale zdaleka ne jedinými historickými památkami v Chomutově. Tradici historického města připomíná řada budov a objektů kolem náměstí i v okolí města. Jejich seznam a popis naleznete na turistických stránkách města eChomutov.cz.

Pro více zajímavostí a informací o městě klikněte zde!

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama