RED BULL NORDIX PODRUHÉ!

V loňském roce to byla ostrá premiéra, které se účastnilo více než 120 závodníků. A více než 1.000 diváků se nestačilo divit, co vše jde na běžkách zvládnout. Starty ve čtveřicích, přejezdy můstku a terénních nerovností, skokánek, klopené zatáčky, strkanice, stoupání a sprint. To je jen stručný popis toho, co Vás čeká. A letos to navíc bude ještě zajímavější! Datum je stanoveno na 12.března a přihlásit se může samozřejmě kdokoliv…

Datum konání: sobota 12. března 2011, Boží Dar, za hotelem Praha

Reklama

Modifikovaná trať bude ještě o něco zábavnější, než ta loňská. Už teď se na Božím Daru začíná s přípravami, aby měli všichni účastníci co nejlepší podmínky. Letos jsou v plánu celkem dva závody. První se jede v Česku, začátkem dubna pak bude Red Bull Nordix hostit švýcarský Davos.

Nejde o klasický sprint, nebo naopak sjezd na běžkách. Tyto ingredience jsou namixované půl na půl, jako koření pak poslouží vypůjčené prvky ze skicrossu. Po kvalifikaci, kdy si každý může vyzkoušet trať a pokusit se zajet co nejlepší čas, se výběr těch nejlepších utká ve čtveřicích, první dva v cíli pak postupují pavoukem dál. Rozhoduje rychlost, síla a stabilita a také hlavně správná strategie. Ne vždy je totiž výhodné být tím vpředu.

V minulosti se za obrovského zájmu fanoušků konaly závody Red Bull Nordix v Rakousku, Slovinsku a Švýcarsku. Účastní se jich slavní běžci současnosti i minulosti. Za všechny stačí říci například jméno Pettera Northuga z Norska. Pozadu nezůstávají ani češi, dvakrát už se s tratí potýkal třeba Martin Koukal. Loňské klání na Božím Daru vyhrál bývalý reprezentant Česka v severské kombinaci Ladislav Rygl: „ Trať byla perfektně připravená, sjela se tu opravdu silná konkurence. Člověk tu musí předvést, co na nich umí. Ale je to fakt zábava,užil jsem si to.“

Rozhodně tedy alespoň na chvilku zapomeňte na nějakou poklidnou víkendovou vyjížďku. Pokud máte rádi běžky a něco na nich umíte, 12. března buďte určitě na Božím Daru. Čeká vás závod, na který jen tak nezapomenete…

Přihlášky: www.redbull.cz/nordix


Skikross na běžkách, to je Red Bull Nordix

Skikross patří mez nejdrsnější lyžařské disciplíny a při sledování jezdců v dráze plné skoků, klopených zatáček a vlnek se tají dech. Když však do téhle dráhy pošlete běžkaře, začíná opravdová show.

Nápad poslat běžkaře do skikrosové dráhy dostal v roce 2001 trenér rakouských běžkařů Walter Mayer, který celý podnik zamýšlel, jako příjemné zpestření na konci závodní sezóny, když už nějaká ta modřina nebude vadit. ,,Mám tyhle věci rád. Jde o zábavu. Nevyhraje ten, kdo je nejvíc uslintanej,“ osvětluje Martin Koukal, proč má tenhle typ závodu rád. Během poměrně krátké historie se závody Nordix konaly ve většině alpských zemí a v loňském roce i poprvé na našich horách. Na konci loňského března se sešlo víc než 130 závodníků na Božím Daru, aby okusili jaké to je letět na běžkách 4 m do dálky nebo předjíždět kolegu v ledové klopénce. Premiérový závod s prize money 140.000,- Kč vyhrál Ladislav Rygl, trojnásobný vítěz závodu světového poháru v severské kombinaci. ,,Trať byla perfektně připravená, sjela se tu silná konkurence a člověk tady musí skutečně ukázat, co na běžkách umí,“ popisoval krátce po premiérovém vítězství Rygl.

Češi si novou sportovní disciplínu rychle oblíbily a v posledním závodě loňské sezóny ve švýcarském Davosu vyhrál Čech Daniel Maka následovaný Martin Koukalem. Do první desítky se ještě vešel Dušan Kožíšek a Ladislav Rygl, Češi tak na mezinárodní scéně ukázali, že je třeba s nimi počítat.

Nordix má stejná pravidla, jako skikross, jezdci nejdříve absolvují časovou kvalifikaci ze které postoupí 32 nejrychlejších do čtveřic, z nichž vždy dva postupují až do finále. Úspěšné projetí trati plné skoků a jiných nástrah však není vše, neboť součástí závodu je i sprint, vítězem se tak stává nejodvážnější a nejsilnější závodník. V loňském závodě předváděl největší parádičky, kterého nakonec stály bednu olympionika Milana Šperl, který vše glosoval po závodě slovy ,,určitě jsem chtěl dopadnout co nejlíp, ale zároveň jsem si to strašně užil. Tohle jinde nenajde a myslím, že i pro lidi je to parádní podívaná.“ Šperl upozorňuje na hlavní úspěch Nordixu, maximální divácká atraktivita. Sledovat totiž skupinku běžkařů v elasťákách, jak se řítí dráhou s ,,párátkama“ na nohou je mnohdy k popukání.

O pády není nouze o čemž se během loňského závodu přesvědčil Nor Petter Northug v současnosti jeden z nejlepších jezdců Nordixu. Když mu ujel balík závodníků, chtěl v cíli předvést parádičku pro diváky, jenže mu to na nasolené hraně skoku podjelo a skončil v kotrmelcích. ,,I když teď vypadám jako Mike Tyson a jízda se mi příliš nevydařila, hodně jsem si to užil,“ glosoval v cíli svůj závěrečný závod sezóny Northug. Kdo by čekal, že se jedná především o mužskou záležitost, ženské finále na Božím Daru bylo na nože i v ženském finále, které ovládla Zuzana Kocumová. ,,Celkově to bylo vůbec povedené. Jezdí se z kopce, není to taková dřina, tak jsem si přijela zazávodit. Ty skoky a hrby, ale rozhodně nejsou jednoduché,“ shrnula svůj první závod v kariéře Kocumová.

Pokud vás předchozí historka neodradila, máte jedinečnou příležitost vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je. Společnost Red Bull, již spustila přihlašování do letošního ročníku Red Bull Nordix, který se uskuteční 12.3 opět na Božím Daru. Nordix je také ideální akce, kam můžete vzít své dospívající děti, kteří nad běžkami ohrnují nos, jako nad přežitkem z minulého století a ukázat jim, že se na nich dají dělat nevídané kousky.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama