Nejlepší výlety Z PENNY do PENNY

Soutěž o nejlepší výlety končí!

30. 11. 2010 skončila soutěž s diskontním řetězcem Penny Market na www.vyletyspenny.cz, kde mohli milovníci výletů vkládat své tipy na ty nejzajímavější výlety v České republice. Sešlo se jich téměř 150, takže je rozhodně z čeho čerpat inspiraci. Zvolit ty nejlepší bylo tedy velmi náročné. Odborná porota jich nakonec vybrala čtrnáct – z každého kraje České republiky jeden.

Reklama

V Čechách je bezpochyby mnoho krásných míst, ale mnoho z nich zůstává většině z nás ukryto. A to chtěl Penny Market změnit. Vyzval ty, kdo je znají nejlépe, žijí v jejich okolí, mají nedaleko chalupu nebo nenápadný, ale krásný koutek naší země objevili jen náhodou a oblíbili si ho, aby se s námi o tato místa podělili na www.vyletyspenny.cz.
Po dobu deseti týdnů byl vždy jeden z výletů uveřejněn na stránkách týdeníku Sedmička a na serveru www.vyletnik.cz. Jejich autoři získali poukázku na nákup v PENNY. Čtrnáct nejlepších výletů vybraných odbornou porotou (z každého kraje jeden) bude také odměněno, a to poukázkou od společnosti HUMI Outdoor. Jejich autoři se tak mohou vybavit na své další výpravy. Aby příště věděli, kolik ujdou kroků, získají i krokoměry od serveru www.10000kroku.cz.
 Pokud jste nestihli soutěžit, nevadí, můžete i nadále vkládat své výlety na www.vyletyspenny.cz nebo se zde můžete alespoň inspirovat a vyrazit pak do míst, která zatím neznáte.

Jeden z vítězných tipů:

Svatý vrch u Kadaně – Kozí farma Zásada

Kousek od Penny je vidět vršek rozhledny, o které jsem nevěděl. Kopec, na němž stojí, se jmenuje Svatý vrch a pro ty méně znalé ještě povím, že pod tímto kopcem je velmi známý a krásný Františkánský klášter. O klášteru psát nebudu, protože je velmi známý. Vydal jsem se tudíž nahoru po naučné stezce.
Po troše bloudění jsem dorazil nahoru na rozhlednu, odkud je opravdu pěkný výhled – velmi zajímavě se například díváte na bývalé hradiště Úhošť /Wogatisburg – sídlo Sámovo/. Na Svatém vrchu bývalo hradiště také – poznáte podle četných valů a znalec i podle členění hradiště. Zajímavostí obou hradišť je, že měla vlastní zdroj vody, který vyvěrá celkem vysoko. 
Sešel jsem dolů a objevil zajímavé skalní stěny – sloupkové . Vypadají, jakoby se každou chvíli měli rozpadnout do drobných kamenů. Poté jsem se rozhodl vyfotit panorama Kadaně. Nejlepší foto pořídíte z mostu přes Ohři. Určitě tu postojíte chvíli, protože vás to vezme za srdce – opravdu moc krásný pohled na toto královské město. U mostu jsem viděl reklamní tabuli Kozí farma Zásada. Chtěl jsem projít Rašovické blízké skály a tak jsem se rozhodl spojit obé dohromady. Kozí farmu najdete snadno pro výskyt desítek bílých a hnědých koz na okolních pastvinách. Můžete zazvonit na bílý objekt nebo dojít cca 100 m k usedlosti – statku. Paní Sládečková – velmi ochotná paní, dá ochutnat kozí výrobky a prodá co má. Kozí mléko je velmi zdravé. Nejdříve jsem si myslel, že kozí mléko bude smrdět, ale opak byl pravdou a je o hodně lepší než kravské/chov speciálních koz/. Takže jsem se vydal z peněz a Rašovické skály někdy jindy. Ze statku vede naučná stezka přímo na Úhošť. Pro ty, co tam ještě nebyli, plně doporučuji, ale je to výlet na celý den  – super piknik na místě,
rozhledna, pěkné skalní útvary, hradiště a třeba i klášter pod kopcem, město Kadaň – výhled a focení, kozí farma, kozy a kůzlata, výrobky z kozího mléka atd. Mnoho zážitků ve schovaném koutku země.

Jídlo a ubytování:
Všude je možnost se občerstvit, nákupní zóna s Penny, občerstvení i v Suchém dole nedaleko Úhoště a Zásady. Ubytování bude dražší cenové relace – jak jsem viděl v okolí. Pod rozhlednou u skal je tábořiště na bivak – bylo vidno, že je dost používáno. Jinak stanování v okolí – moc lidí tu nechodí, spíše žádní – takže by neměl být problém. Využít spíše kempy pro vodáky.

Ostatní informace pro Vás:
Na rozhlednu vstup zdarma. Ceny kozích výrobků jsou levnější, než v krámě.
Na farmu dojede vozíčkář snadno, na rozhlednu se ale bohužel nedostane.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama