Tip na výlet s Penny-K Plumlovské přehradě

K Plumlovské přehradě

Stojíte před prodejnou Penny v Prostějově na Plumlovské ulici. Přímo před Vámi je zastávka místní dopravy „Plumlovská, Sídliště“, odkud v pracovní dny každé půl hodiny odjíždí autobusy linky číslo 6 a 15 do Domamyslic. Nastoupíte, na konečné stanici vystoupíte a vydáte se směrem přímo na západ ulicí U Splávku. Ta vás povede kolem bývalého mlýnského náhonu ven z Domamyslic a po chvilce příjdete do Mostkovic, kde narazíte na červenou turistickou značku. Po ní se vydáte doprava a dostanete se přímo až k přehradě.
Plumlovská přehrada se nachází na říčce Hloučele. Je jednou z našich nejstarších přehrad. Dnešní rozloha přehrady činí 68 ha. Jedním z hlavních důvodů stavby vodní nádrže bylo značné kolísání hladiny v říčce Hloučela. V suchých měsících způsobovalo vyschlé koryto nedostatek pitné vody v okolních studnách, v jarních měsících způsobovala zvýšená hladina záplavy.
Stavba Plumlovské přehrady začala v roce 1913, byla ale přerušena První světovou válkou. Pokračovala v letech 1921 až 1932, kdy byla dokončena.
Přejdete její 450 metrů dlouhou a 17 metrů vysokou sypanou hráz a zabočíte doprava do Mostkovic směrem na Prostějov. Kousek za kostelem zase narazíte na červenou turistickou značku. Po ní směřujete podél toku říčky Hloučely.
Neregulovaná říčka meandruje v 50 m širokém pásu sníženém oproti okolnímu terénu. V případě velkých průtoků se může voda v říčce beze škod rozlít a vsakováním se doplní zásoby podzemní vody. Četné meandry se střídají s úseky mělčin a hlubších tůní. Hloučela je zařazena do I. stupně čistoty vody. Přirozené široké štěrkové řečiště dobře napomáhá samočisticím schopnostem říčky, takže její kvalita vody je natolik dobrá, že tu bylo dokonce vyhlášeno pstruhové pásmo. Proto je zde možné spatřit také vodní živočichy, kteří jsou velmi nároční na čistotu vody jako střevle potoční, rak říční. Podél Hloučely jdeme až k jezdeckému areálu, kde si dokonce může vaše ratolest zajezdit na koni. Po dalších 900 metrech půjdete směrem přímo k sídlišti nejdříve po polní cestě a pak ať už ulicí Stanislava Suchardy nebo ulicí Karla Svolinského příjdete zpět k prodejně Penny, kde každý den až do 20.00 hodin můžete ještě pohodlně nakoupit.
Celá pěší trasa má 9 km a můžete ji velmi pohodlnou chůzí se zastávkami zvládnout za dvě a půl hodiny.

Reklama


Více výletů a možnost soutěžit o ceny od HUMIoutdoor najdete na www.vyletyspenny.cz. 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama